03 Mart 2016 Perşembe 12:22
Hirdokarbon alanında yeni perspektifler
banner10

Güney Kıbrıs’ın “Sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB)” içerisinde yeni doğalgaz yataklarını keşfiyle ilgili yeni perspektiflerin ortaya çıktığı haber verildi.

Politis gazetesi haberi “Kıbrıs MEB’inde Yeni Perspektifler… Eratosthenis Önemli Yataklar Konusunda Yeni Umutlar Doğuruyor… Zohr Nil’den Kaynaklanmıyor” başlıklarıyla manşetten verirken, iç sayfasında “Bizim Zohr’umuz Çocuk… Kıbrıs MEB’indeki Yataklarla İlgili Yeni Büyük Perspektifler” başlıklarını kullandı.

Rum Enerji Bakanlığı ve birlikte çalıştığı Fransız danışmanların, Güney Kıbrıs’ın sözde “MEB”i içerisinde, Mısır MEB’indeki dev Zohr yatağının keşfine götüren benzer yapıda birçok jeolojik hedef saptadığını yazdı.

Lefkoşa Rum kesimindeki Akdeniz Hidrokarbon Forumu’nda konuşan Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in de söylediği üzere bunun yeni doğalgaz yataklarının keşfi anlamına gelmediğini belirten gazete, ancak bunun, yapılacak sondajlarda önemli hidrokarbon keşiflerine ilişkin iyimser perspektifler oluştuğu anlamına geldiğini kaydetti.

Gazete enerji devleri ve diğer önemli şirketlerin, Rum Hükümeti üçüncü tür ruhsat ihalesini ilan etmeden çok önce sözde “MEB” içerisinde araştırma yapma yönünde yoğun ilgiler gösterirken, bu verileri göz önünde bulundurduğunun görüldüğünü de belirtti.

Lakkotripis’in duyurduğu bu yeni unsurların, Rum Hükümeti’nin üçüncü tur ruhsat ihalesine önemli şirketleri (MEB içerisinde hali hazırda faaliyet göster şirketler de dahil) yanıt vermesi yönündeki umutları desteklediğini aktaran gazete, Enerji Bakanlığı’nın mevcut aşamada üçüncü tur ruhsat ihalesiyle ilgili resmi duyuruyu hazırlamakta olduğunu ve bu hazır olur olmaz AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanmak üzere Avrupa Komisyonu’na göndereceği bilgisini verdi.

Gazete ardından “Kıbrıs Cumhuriyeti Resmi Gazetesi’nde” ihale şartları ve üretim gelirinin ortak paylaşımıyla ilgili sözleşmenin yayımlanacağını aktardı.

KAYNAK ERATOSTHENİS

Habere göre forumdaki açıklamasının ardından konuşan Lakkotripis, “Bugün, gerek bizim jeologlarımız, gerekse yabancı danışmanlarımızın (Beicip-Franlab) analizlerinin ardından sunduğumuz en önemli unsur, Zohr’un keşfinin ardından gelişen yeni jeolojik modeldir” dedi.

“Zohr keşfedilene kadar MEB içerisindeki sondajlarda (da) uygulanan tüm jeolojik modeller özellikle Nil’den (delta) gelen ve Leviathan, Tamar ve Afrodit gibi kumluk tabaka şekli yaratan kaynaklara dayanıyordu” diyen Lakkotripis, ancak Zohr’un keşfinin yeni bir perspektif ve boyut kazandırdığını belirterek, (bunun) sözde “MEB”deki  7, 8 , 11 ve 12’inci parsellere uzanan Eratosthenis denizaltı dağından dolayı yaratılan karbonatlı kayalara (carbonated rocks) dayandığını anlattı.

“Eratosthenis’in Zohr’un kaynağını mı teşkil ediyor?” sorusuna karşılık ise Lakkotripis, denizaltı dağının bu karbonatlı yapıların oluşmasına yardım ettiğini belirterek, “Zohr’un morfolojisini ve hidrokarbonları oluşturan kaynaklar Eratosthenis’ten kaynaklanıyor” dedi.

Eratosthenis etrafında Zohr ile aynı morfolojiye sahip bir miktar hedef saptadıklarından da söz eden Lakkotripis, bunun yabancı şirketlerin sözde “MEB”e yönelik ilgilerine de yansıdığını belirtti.

Lakkotripis, bir başka soruya karşılık verdiği yanıtta ise üçüncü tur ruhsat ihalesiyle ilgili kararlar almak için ellerine jeolojik bilgilerin olduğunu belirtti.

Haberde Lakkotripis’in sosyal paylaşım sitesi twitter yoluyla yeni verilerin kaydedildiği bir harita paylaştığı da belirtildi.

ŞİRKETLERİN İLGİLERİ

Alithia gazetesi ise “Eratosthenis Büyük Sırlar Saklıyor… Hükümet Neden Üçüncü Tur İhaleye Gitti” başlıklarıyla manşetten verdiği haberinde, bilgilere göre enerji şirketlerinin özellikle Eratosthenis denizaltı dağının bulunduğu ve etrafındaki parsellere ilgi gösterdiğini yazdı.

Ruhsatlandırılmamış olan ve şirketlerin ilgilendiği parsellerin 1, 6, 7, 8 ve 10’uncu parseller olduğunu kaydeden gazete, verilere göre birkaç gün önce duyurulan ihalede odak noktasında bu parsellerin olacağını savundu.

İHALENİN SEBEBİ

Gazete Rum Hükümetinin şu sebeplerden ötürü üçüncü tur ruhsat ihalesine çıkma kararı aldığını da yazdı.

“1. Hükümetin Fransız danışmanlarının, Kıbrıs MEB’inin enerji ve enerji dinamiğini değerlendirme yönündeki çalışmasını tamamlaması.

2. Başkanın Davos’ta enerji devleriyle temasları ve diğer şirketlerle basına duyurulmayan görüşmeleri.

3. ENI şirketinin Mısır’da Zohr yatağını keşfinin ardından Doğu Akdeniz bölgesine olan ilginin yeniden canlanması.”

Diğer gazeteler Lakkotripis’in açıklamalarını ve konuyla ilgili haberleri şu başlıklarla verdi:

Simerini “Eratosthenis Zohr’u Besliyor… Trilyon Ayak Küplük Başka Yatağımız Var Görünüyor” 

Fileleftheros: “Eratosthenis’de Yatakla Arıyorlar… Kıbrıs MEB’inin Yedi Parselinde Karbonatlı Tabakalar Konusunda Umut Verici Bölge”

Haravgi: “ Enerji Bakanı ‘Eratosthenis Zohr’un Kaynağı’ Diyor… Zohr Gibi Benzer Jeolojik Şekillerde Hedeflerin Saptamasıyla Yeni Beklentiler”

SİSMOGRAFİK VERİLER KONUSUNDA BAKANA YEŞİL IŞIK

Öte yandan Fileleftheros gazetesi bir başka haberinde Rum Bakanlar Kurulu’nun, dün, Lakotripis’e Bakanlığı’nın 10’uncu parsel, 11’inci parselin yüzde 25’i ve 12’inci parselin yüzde 50’siyle ilgili ikiboyutlu ve üçboyutlu sismografik verilerin satışıyla ilgilenmesine yeşil ışık yaktığını yazdı.

Total şirketinin geçen yıl 10’uncu parselin ruhsatını iade ettiğini hatırlatan gazete, ayrıca Total’in sözleşmedeki maddelerinden dolayı 11’inci parselin yüzde 25’ini, Noble’ın da 12’inci parselin yüzde 50’sini iade ettiğini belirtti.

EİK’TEN MÜNHAL

Alithia gazetesi ise Rum Hidrokarbon Şirketi’nin (EİK) hidrokarbonların ticari olarak yönetimiyle ilgili konularda teknik bilgi ve deneyime sahip özel bir danışman almak için münhal ilan yayımladığını yazdı.

banner22
Son Güncelleme: 03.03.2016 12:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31