04 Şubat 2017 Cumartesi 13:18
'Türkiye'nin önerisinin kabul edilemeyeceği ortada'

 Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Malta’da dün gerçekleştirilen AB gayri resmi zirve toplantısı çerçevesinde, İngiltere Başbakanı Theresa May, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile bir araya geldiği haber verildi.

Fileleftheros gazetesi “Tavır Değişikliği Görmüyorlar- Anastasiadis May, Merkel ve Juncker’le Kıbrıs Sorunu ve Türk Tutumunu Ele Aldı” başlıklı haberinde, Anastasiadis’in Malta’da May, Merkel ve Juncker’le gerçekleştirdiği görüşmenin merkezinde, Kıbrıs sorunundaki Türk talepleri ile meselenin Avrupa boyutunun bulunduğunu yazdı.

Anastasiadis’in May ve Merkel ile görüşmelerinin ise özel öneme sahip olduğunu kaydeden gazete, May ile Merkel’in Ankara ziyaretlerinden geldiklerini ve Türk liderliğiyle görüşmelerinin gündeminde Kıbrıs sorununun bulunduğunu kaydetti.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Ankara’nın Kıbrıs sorununda çözüm istediğine dair genel tezin haricinde, May ile Merkel’den herhangi teşvik edici bir şey duymadığını ifade eden gazete, Türkiye’deki iç durum ve istikrarsız bölgesel ortamın, Ankara’nın tutum değişikliğine gitmesine herhangi bir imkân bırakmadığını belirtti.

Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in, İngiltere Başbakanı Theresa May ile güvenlik ve garantiler konusunu görüştüğünü yazan gazete, May’in, İngiltere’nin, Kıbrıs’ta garantör güç olarak kalmak istemediği ve adadaki iki tarafın üzerinde hem fikir olacağı bir çözümü kabul etmeye hazır olduğuna dair tezini yinelediğini aktardı.

Öte yandan gazete, Anastasiadis’in İngiltere Başbakanı May’i, Rum kesiminin, Türk tarafının Kıbrıs sorununun çözümünün ardından Türk vatandaşlarına dört özgürlük verilmesine dair talebi konusundaki görüşü hakkında bilgilendirdiğini de belirtti.

Haberde, Anastasiadis’in May’i, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs sorunuyla ilgili BM himayesindeki müzakereler çerçevesinde gerçekleştirdikleri son görüşmede, Kıbrıs’la ilgili konferansın siyasi aşamada devamı konusunda alınan kararlar, aynı zamanda tarafların Kıbrıs’taki görüşmeleri hakkında bilgilendirdiği de ifade edildi.

May’in ise Ankara’dan “Türkiye’nin Kıbrıs sorununda çözüm istediği” tezini getirdiğini kaydeden gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in ise buna “Ankara’nın söyleminin pratikte ve müzakere masasında kanıtlanması gerektiği” yanıtını verdiğini yazdı.

Gazete Anastasiadis’in Almanya Başbakanı Angela Merkel’i ise, müzakerelerin devamı konusunda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla anlaştıkları şeyler, aynı zamanda Türk vatandaşlarının dört özgürlükle ilgili talepleri hakkında bilgilendirdiğini belirtti.

Anastasiadis’in Merkel’i, Mart ayı başında toplanacak olan konferans ışığında, güvenlik ve garantiler, aynı zamanda AB’nin rolü konusunda bilgilendirdiğini de yazan gazete, Merkel’in ise Anastasiadis’i Ankara’da, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’la Kıbrıs sorunuyla ilgili yaptığı görüşmeler konusunda bilgilendirdiğini kaydetti.

Gazete Anastasiadis’in Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile gerçekleştirdiği görüşmenin odağında ise, Mart ayında gerçekleştirilmesi planlanan yeni konferans ışığında, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs sorununda oynayabileceği rolün bulunduğunu yazdı.

Anastasiadis’in Juncker’i, Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler ile Kıbrıs’la ilgili yeni konferans toplantısı konusunda bilgilendirdiğini de yazan gazete, iki yetkilinin, 12 Ocak’taki Cenevre bildirisine göre, güvenlik ve garantiler konusunda karşılıklı kabul edilebilir bir çözüm bulunması amacıyla, AB’nin konferansta oynaması gereken rolü ele aldıklarını da ifade etti.

Anastasiadis ile Juncker’in, Türk tarafının, çözümden sonra Kıbrıs’taki Türk vatandaşlarıyla ilgili AB’deki dört temel özgürlüğe ilişkin “mantıksız” talebini ve Rum müzakereci Andreas Mavroyannis ile daha önce Junker’e gönderdiği mektubun içeriğini ele aldıklarını da kaydeden gazete, “elde edinilen” bilgilere göre, Anastasiadis’in Juncker’den bu hususta aldığı yanıttan memnun olduğunu ifade ettiğini ekledi.

Politis ise “Avrupalılardan Hayır” başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Malta’dan memnun döneceğini, çünkü Malta’da AB çevreleri ve Rum kesiminin ortaklarıyla yaptıkları görüşmelerden, Türkiye’nin önerisinin kabul edilemeyeceği mesajının ortaya çıktığını yazdı.

GAZETE BAŞLIKLARI

Alithia: “AB Rum Yönetimi Başkanının Desteği- Kıbrıs Sorununun Mevcut Aşaması Anastasiadis’in Malta’da Juncker, Merkel ve May ile Görüşmelerinde”

Haravgi: “Anastasiadis: Türkiye Çözüme İlişkin İsteğini Pratikte Göstersin- İngiltere Garantileri İstemiyor ve Bir Anlaşmayı Kabul Etmeye Hazır”

Politis: “Avrupalılardan Hayır”

Simerini: “May Erdoğan’ın Elçici (Habercisi)”

HRİSTODULİDİS

Simerini gazetesinin haberine göre ise Rum Hükümeti Sözcüsü Nikos Hristodulidis, güvenlik ve garantilerle ilgili görüşmenin siyasi aşamada devam etmesi amacıyla, “Kıbrıs’la ilgili yeni bir konferans gerçekleştirilmesine” ilişkin kesin tarihin, henüz belirlenmediğini söyledi.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Malta’dan dönmesinin akabinde, Rum Ulusal Konseyi’nin toplanacağı tarihin belirleneceğini ifade eden Hristodulidis, devamla, BM’nin (konferans öncesinde) garantör güçlerle bir istişaresi olacağı belirtilen açıklamasına gönderme yaptı.

Konferansın devamına ilişkin açıklamanın sürpriz olmadığını, çünkü bunun diyalogun devamından ibaret olduğunu dile getiren Rum sözcü, o zaman kadar diyalogun Kıbrıs’ta gerek liderler, gerek müzakereciler aşamasında süreceğini belirtti.

Perşembe günü Atina’ya gerçekleştireceği ziyaret konusunda ise Hristodulidis, Yunanistan’la sürekli ve her aşamada istişare yapıldığını ifade etti.

Rum sözcü, son olarak, Şubat ayı içerisinde, ya Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in Yunanistan’a gitmesi, ya da Yunanistan Başbakanının Güney Kıbrıs’a gelmesiyle, üst düzey bir görüşme yapılmasının beklendiğini de teyit etti.

banner22
Son Güncelleme: 04.02.2017 13:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31