Boston John Joseph Moakley Adliyesi'ndeki ilk duruşmasında tutukluluk halinin devamına hükmedilen Timur Cihantimur ve onu Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) kaçıran anne Eylem Tok'un davasında aileler, yakınlarının kefaletle serbest bırakılması için girişimde bulundu.

TC Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından "Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. Yılı" kitabı TC Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından "Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. Yılı" kitabı

VOA Türkçe'den Mehmet Sümer ve Can Kamiloğlu'nun Cuma günü yayınlanan haberine göre, Cihantimur'un avukatları Martin G. Weinberg ve Victoria Kelleher'in, mahkeme hakimi Donald L. Cabell'e, müvekkillerinin serbest bırakılması için yeni bir dilekçe daha sunduğu ifade edildi.

Avukatlar, hakime yazdıkları dilekçede Cihantimur'un serbest bırakılması durumunda müvekkillerinin babaları Bülent Cihantimur'un, İstanbul'da 2 milyon dolar değerindeki bir gayrimenkulü teminat olarak göstereceği belirtildi.

Aynı dilekçede, söz konusu gayrimenkulün yurt dışında olmasının hiçbir sorun teşkil etmeyeceği yazılırken, bu yönde daha önce alınmış kararlar emsal olarak gösterildi.

İstanbul'un Eyüpsultan ilçesinde, 1 Mart tarihinde yazar Tok'un 16 yaşındaki oğlu Timur Cihantimur aracıyla seyir halindeyken, bir arıza nedeniyle yol kenarında park halinde bulunan ATV türü motosiklete çarpmış, kaza sonucu 29 yaşındaki Oğuz Murat Aci hayatını kaybetmişti.

Ayrıca dört kişinin de yaralandığı olayın ardından Tok, oğlunu yurtdışına kaçırmıştı. Önce Mısır'a giden ikili, ardından ABD'ye geçiş yapmıştı. Türk yetkililer, Tok ve oğlunun Mayıs ayında Miami'de saklandığına ve Küba'ya kaçmak için sahte pasaport almaya çalıştıklarını düşünüyordu.

Olaya ilişkin soruşturma devam ederken, İstanbul başsavcılığı 6 Mart’ta Tok ve Cihantimur hakkında yakalama kararı çıkarmıştı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç salı günü yaptığı açıklamada, "Adaletin tecellisi için şüphelilerin ABD'den ülkemize iadeleri hakkında gerekli girişimlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz," dedi.

Türkiye'nin iade talebinin görüşüldüğü 18 Haziran'daki ilk duruşmadan sonra anne Eylem Tok'un avukatının değiştirilmesini talep ettiği öğrenildi. Tok'un bir sonraki duruşması da 27 Haziran'da görülecek.