Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 18.11'de merkez üssü Sulusaray ilçesi olan 5,6 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Sarsıntının 5,99 kilometre derinlikte olduğu belirlendi. Deprem çevre illerden de hissedildi.

AFAD, depreme ilişkin gelişmeleri takip ettiklerini bildirdi.

Sulusaray'da meydana gelen depremin ardından bölgede artçı sarsıntılar devam ediyor. AFAD'ın verilerine göre, saat 18.31'de 3,5 büyüklüğünde artçı sarsıntı kaydedildi.

Tokat'ta 5,6 büyüklüğünde deprem

"Tüm ekipleri saha taramalarına başlamıştır"

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Bakan Yerlikaya, "Tokat ili Sulusaray ilçesinde 5,6 büyüklüğünde meydana gelen depremde Tokat Valimiz, AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına başlamıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun" dedi.

"Can kaybı ve yaralanan yok"

İçişleri Bakanı Yerlikaya, TRT Haber'de depremin ardından son durumla ilgili bilgi paylaştı.

Yerlikaya, "Başta Tokat olmak üzere depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. İlçelerde ve köylerde taramalara devam ediyoruz. 236 ihbar geldi, yaralı ve can kaybına ilişkin bilgi almadık. 2 katlı kullanılmayan bir ev yıkıldı. Birkaç cami minaresinde olumsuz durum var. Hasar tespitleri hızlıca yapacağız. Tokat'ta yarın eğitime bir gün ara verildi. Bu akşamla ilgili vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için valiliğimiz tüm imkanları oluşturuyor. Valiliğimiz, AFAD çalışanları ve belediye ekipleri tüm imkanlarıyla seferber durumdadır" açıklamasını yaptı.

Tokat'ta 5,6 büyüklüğünde deprem

"İlgili kurumlarımız saha tarama çalışmalarını sürdürüyor"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Tokat'ta meydana gelen depreme ilişkin açıklama yaptı.

Yılmaz, "Tokat'ın Sulusaray ilçesinde meydana gelen ve çevre illerden de hissedilen 5,6 büyüklüğündeki depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İlgili kurumlarımız saha tarama çalışmalarını sürdürüyor. Rabbim ülkemizi ve milletimizi her türlü afetten korusun" dedi.

"Gerekli çalışmalara başladık"

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Sulusaray ilçesi merkezli depremin ardından açıklama yaptı.

Hatipoğlu, "Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum. Ekiplerimiz durum değerlendirmesi yapıyor. Gerekli çalışmalara başladık" şeklinde konuştu.

Hatipoğlu, TRT Haber canlı yayında açıklama yaptı.

Hatipoğlu, "Tüm ekiplerimiz bölgedeler. AFAD, jandarma, emniyet ve diğer ilgili kurumlar bölgede. Bir olumsuzluk yaşanmadan süreci atlatacağız diye umuyorum. Köylerimizde toprak yapılar var. Herhangi bir olumsuzluk bildirilmedi. Zaman içinde daha net göreceğiz" şeklinde konuştu.

Hatipoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Sahada çalışmalarımız devam ediyor. Köylerimizde bazı ahırlar ve kerpiç evlerde kısmi yıkılmalar var. Gerekli tüm tedbirleri aldık. Civar illerden destek ekipler harekete geçti. Vatandaşlarımızın barınmalarını temin edecek şekilde tüm planlamayı yapıyoruz. Herhangi bir yaralı bilgisi yok"

Tokat'ta 5,6 büyüklüğünde deprem

"Buğdaylı köyündeki bazı miralerde ve evlerde hasar var"

Tokat Belediye Başkanı Mehmet Kemal Yazıcıoğlu, depremin ardından TRT Haber'de açıklama yaptı.

Yazıcıoğlu, "Buğdaylı köyündeki bazı miralerde ve evlerde hasar var. Herhangi bir can kaybı ve yaralanma olduğuna dair bir haber almadık. Tokat merkezdeki konutlarda herhangi bir sorun yok. Buğdaylı köyündeki durumu yakından takip ediyoruz" dedi.

Bir ev ve 5 ahır etkilendi

AFAD, depremin ardından saha çalışmalarına ilişkin bilgi paylaştı.

AFAD, "Yozgat ilimizde 2 katlı bir ev ile Tokat ilimizin Sulusaray ilçesinde 5 ahırın etkilendiğine dair ihbarlar alınmış olup; ekiplerimizin saha tarama çalışmaları devam etmektedir" açıklamasını yaptı.

"Sulusaray'a yakın köylerin bazılarında hasarlar var"

Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, depremin ardından son durumu TRT Haber'de anlattı.

Vali Özkan, "Herkese geçmiş olsun. Çok şükür ilimizde herhangi bir yaralı ve can kaybı olmadı. Bazı köylerimizde binalarda hasar var. Bazı ahırlar zarar gördü, enkaz altında kalan hayvanlar çıkartıldı. Vatandaşlarımızdan istediğimiz, hasarlı binalara lütfen girmesinler. Sulusaray'a yakın köylerin bazılarında hasarlar var" dedi.

Tokat'ta 5,6 büyüklüğünde deprem

"Hasarlı binalara lütfen girmeyiniz"

AFAD Başkanı Okay Memiş, Tokat Sulusaray ilçesi merkezli depremin ardından TRT Haber'de açıklama yaptı.

Hasarlı binalara girilmemesi konusunda vatandaşları uyaran Memiş, "Valilerimizle ve ilgili personellerimizle görüşüyoruz. Herhangi bir can kaybımız bulunmuyor. Tokat ve Yozgat illerimize çevre AFAD ekiplerinden destek gönderdik. Sahada araştırmalarımız devam ediyor. Vatandaşlarımızdan rica ediyoruz, hasarlı binalara lütfen girmeyiniz. Yozgat ilimizde 2 katlı bir ev etkilendi, herhangi biri yaşamıyordu. Tokat'ta ise 5 ahır etkilendi" açıklamasını yaptı.

Kayseri ve Sivas'ta da hissedildi

Depremi hisseden bazı vatandaşlar, bulundukları bina ve iş yerlerinden uzaklaşarak sarsıntıların sona ermesini bekledi.

Sivas AFAD Müdürlüğü 2 araç ve 11 personel, UMKE ise 2 araç ve 10 personel ile Tokat’ın Sulusaray ilçesine hareket etti.

Tokat'ta 5,6 büyüklüğünde deprem

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İlimizde hissedilen deprem nedeniyle ekiplerimiz saha taramasına başlamış, şu ana kadar herhangi bir olumsuz duruma rastlanmamıştır." ifadelerini kullandı.

Sivas Valiliğince sosyal medyadan yapılan paylaşımda da il merkezi ve ilçe merkezinde saha taramalarının devam ettiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. İlimizde hissedilen depremde il merkezimiz ve ilçelerimizde saha taramalarımız devam etmektedir. Allah ülkemizi ve şehrimizi her türlü felaketlerden korusun."

Erdoğan’dan İran’a taziye mesajı Erdoğan’dan İran’a taziye mesajı

Yeşilyurt ilçesinde 1 kişi depremden etkilendi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tokat'ın Sulusaray ilçesinde meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki depremden Yeşilyurt ilçesinde 1 kişinin etkilendiğini bildirdi.

Tokat'ta 5,6 büyüklüğünde deprem

Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Tokat'ın Sulusaray ilçesinde 5,6 büyüklüğünde meydana gelen depremde, Sulusaray'da bir ev ve bir cami minaresinin yıkıldığını, depremden etkilenen kimsenin olmadığını belirterek, şu bilgileri verdi:

"5,6 büyüklüğünde meydana gelen depremde Tokat'ın Yeşilyurt ilçesinde 1 kişi etkilenmiştir. Tokat'ın Artova ilçesinde bir cami minaresi yıkılmış olup, etkilenen olmamıştır. Yozgat'ın Gümüşsuyu köyünde bir ev, Yelken köyünde bir ev, Elmalıçiftliği köyünde bir ev yıkılmış olup etkilenen olmamıştır."

Bölgeye Tokat'tan 15 ambulans, 3 UMKE ve 1 UMKE acil müdahale aracı, Yozgat'tan 5 ambulans, 1 UMKE ve 1 UMKE acil müdahale aracı, Sivas'tan 1 UMKE ve 1 UMKE acil müdahale aracının görevlendirildiğini aktaran Koca, depremi hisseden vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Deprem sırasında panik yaparak kaçmaya çalışan 5 kişi yaralandı. Yaralılar ilçe devlet hastanesinde tedavi altına alındı.