Facebook üzerinde açmış oldukları online alışveriş sayfası üzerinden satmış olduğu elektrikli bisikletin parasını almasına rağmen teslim etmeyerek sahtekarlıkla para temini suçu işlediği gerekcesi ile tutuklanan zanlı Simon Gebremariam Gebremıchael mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede mesele ile ilgili olarak şahaqdet veren polis memuru Ali Erdelhun olayla ilgili bulguları aktardı. Erdelhun 6 Mart 2023 tarihinde internet üzerinde Facebook isimli sosyal paylaşım sitesinde Mobilezone 247 isimli sayfada, kendisini sitede çalışan gibi gösteren ve Güney Kıbrıs’ta sakin Senga Joseph olarak tanıtan şahısın, internet üzerinden bir adet elektrikli bisikleti satın almaya çalışan Girne'de sakin B.Y.’den sahtekarlıkla ve dolandırmak kastıyle iki seferde toplam 8 bin TL parayı Simon Gebremichael Gebremariam adına Türkiye İş Bankası’ndaki hesabına havale edilmesini sağlayarak sahtekarlıkla para temin ettiklerini mahkemeye aktardı.

İki kişinin ülkeye giriş yasağı, deprem nedeniyle kaldırıldı İki kişinin ülkeye giriş yasağı, deprem nedeniyle kaldırıldı

Polis yapılan şikayet üzerine 13 Mart 2023 tarihinde meselede zanlı olarak görülen ve aranmakta olan Simon Gebremariam Gebremichael isimli şahıs Lefkoşa'da tespit edilerek derdest emri gereği tutuklandığını ve soruşturma başlatıldığını söyledi.

Polis zanlının 530 gündür ülkede yasal statüsünün olmadığını aktardı. Polis zanlının aleyhinde başlatılan soruşturmanın tamamlandığını belirtip, tutuklu yargılanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Nil Elodie Çeliker zanlının 2 ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.