Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Mustafa Yalınkaya, ithal et kararı nedeniyle yarın eylem için sokağa çıkacak olan hayvancılara desteklerinin tam olduğunu açıkladı.

Yazılı açıklama yapan Yalınkaya, her daim halkın kendileri için öncelikli konumda olduğunu ve bu bağlamda atılacak her adıma da desteklerinin tam olduğunu belirtti.

Polisten 3 ani ölümle ilgili açıklama Polisten 3 ani ölümle ilgili açıklama

Yalınkaya, “Yıllardır sendika olarak alınan kararların öncelikle halkın yararına olması, aynı zamanda da bu yarar günü değil geleceği kurtarmaya yönelik olmalıdır çağrısında bulunuyoruz. Ancak ne yazık ki hükümet edenler hem günü kurtarma derdine düşmüş hem de halkın gözünü boyamak için geleceğimiz olan üretimi bitirmek için yemin etmiştir” dedi.

Yalınkaya şöyle devam etti:

“Bir halkın varola bilmesi için üretmesi gerekirken, biz halk olarak 1986’tan beri üretimden kopartılmaya devam ediyoruz. Son olarak ithal et getirilme kararı ve hayvan üreticilerine karşı alınan bilinçli tavır açıkça hükümetin iradesizliğini yansıtmaktadır. Halk olarak biliyoruz ki, bu sezon et ithal etmemiz için baskı yapılmış, ithal etmeme kararı alınca ise narenciyemiz ambargo yemişti. Şimdi bu iradesiz hükümet, narenciyemize ambargo koyanlara ödül olarak onlardan et ithal etme kararı alıyor. Bu biat değil de nedir değerli halkımız? Diğer yandan gerek elektrik, gerek akaryakıt gerekse de diğer girdi maliyetlerine sürekli zam yapan, hiçbir şekilde bu alanlarda iyileştirmeye gitmeyen ve gerekli yatırımları yapmayan mevcut zihniyet, dünyanın en değersiz para birimleri arasında yer alan Türk Lirasını da kullanmaya bizleri mahkum etmiştir.

Varolan tüm şartları bu halkın ve üreticinin aleyhine çeviren hükümet, bir de son kurşun olarak ithalatın önünü açarak açıkça hayvan üreticilerini yok etmek istemektedir. Biz ve ilerici tüm örgütler buna sessiz kalmayacağız. Tam da bu sebeplerle yarın meydanlara inecek olan üreticimize selam olsun! Desteğimiz ve gücümüz kendileriyle..."