Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı ve  Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı  Erhan Arıklı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı.

Arıklı’nın mesajı şu şekilde:

Türk milleti, 5000 yıllık tarihi ile dünyanın en eski milletlerinden birisidir. Milletimiz bu süre içerisinde, yaşadığı üç kıtada 17 si imparatorluk olmak üzere yüzlerce devlet kurmuştur. Ulu ecdadımız Osmanlı İmparatorluğu, kurulan bu devletlerin içerisinde en uzun ömürlü ve en geniş coğrafyaya yayılan bir devlet idi.

Ne var ki, ünlü sosyolog ve tarihçi İbni Haldun’un dediği gibi: “Devletler de insanlara benzer. Doğar, büyür ve ölür”. Osmanlı İmparatorluğunun duraklama ve yıkılış süreci 200 yıl sürmüş ve nihayet çeşitli iç ve dış nedenlerle tarih sahnesinden çekilerek yerini “Üniter” ve “Milli” bir devlet olan, Türkiye Cumhuriyetine bırakmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti, küllerinden yeniden dirilen, varlık ve yokluk mücadelesi veren yüce Milletimizin, yüzbinlerce şehidin kanı ile kazandığı istiklalin ardından kurduğu modern bir devletin adıdır. Bugün bu aziz devletin kuruluşunun 100. Yılını, büyük bir mutluluk içerisinde kutluyoruz.

İnanıyoruz ki önümüzdeki ikinci yüzyıl, “Türklerin Yüzyılı” olarak adlandırılacak, 1 Millet, 7 Devlet esasına dayanan büyük Türk Birliğini kuracağımız yeni bir dönem olarak tarihe geçecektir. KKTC de Türkiye’nin öncülüğünde kurulacak olan Türk Birliğinin içerisindeki şerefli yerini alacaktır.

Bu duygular içerisinde Anavatanımızın 100. Yaş gününü kutlarken, bizlere modern bir devlet armağan eden, başta Gazi Mustafa Kemal ve onun silah arkadaşları olmak üzere, 1071 den bu yana, kanları ve canları ile Anadolu’yu Türk Yurdu haline getiren aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygı ile anıyoruz.