Arıklı, Romantik Federalistlerin her zamanki gibi Rumları değil, kendi taraflarını suçladığını ifade etti. Bu kesimin iddialarına değinen Arıklı, “Federasyon tezini terk ettiğimiz için barış dilini konuşmadığımızı ve bu yüzden dünyanın artık bizi değil Rumları dinlediğini, Simon’un tutuklanmasının da bu nedenle gerçekleştiğini savunuyorlar. Tekrar masaya oturmazsak cezalandırılmaya devam edeceğimizi söylüyorlar” dedi.

Dinçyürek'ten 20 Temmuz mesajı Dinçyürek'ten 20 Temmuz mesajı

Bu tür söylemlerden bıktığını ifade eden Arıklı, 50 yıldır barış hikayelerinden vazgeçmeyen bu kesimi eleştirdi. Annan Planı’nın reddedilmesinden sonra dahi Rumları cezalandırmak yerine mükafatlandıran AB, ABD, BM ve diğer uluslararası aktörlerden hala bir şey beklemenin anlamsız olduğunu söyledi.

Arıklı, eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın açıklamalarını da eleştirerek, “Federasyon görüşürken Orams Davası açılmamış ve bu çift hakkında Uluslararası tutuklama girişimleri yapılmamıştı. Nasıl da balık hafızalıyız böyle…” şeklinde konuştu.

Konunun yaklaşık bir yıl sonra tekrar toplum önünde tartışılacağını ve toplumun fikrini söyleyeceğini belirten Arıklı, “Biraz daha sabır” diyerek sözlerini tamamladı.