Başbakan Yardımcısı, Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, 27-28 Ocak Direnişi’nin 65'inci yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Başbakan Yardımcısı Ataoğlu, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletine sahip çıkmaya devam edeceğiz” vurgusu yaptı.

Ataoğlu, mesajında ise şu ifadeleri kullandı:

“Kıbrıs Türkünün taksim isteyişi ile başlayan direniş ve bu direnişi hazmedemeyen İngiliz sömürge idaresi orantısız güç kullanarak Lefkoşa ve Gazimağusa’da direnişçilerimizi şehit etmiştir.

İngiliz Sömürge Yönetimi, Rumların ve terör örgütü EOKA'nın kanlı eylem ve saldırılarına karşı gösterdiği hoşgörüyü, azınlık olmaya mahkûm edilmeye çalışılan bir toplumun verdiği direniş mücadelesine göstermemiştir.

Kıbrıslı Türklere karşı artan bir baskıdan doğan 27-28 Ocak Direnişi, inanmış bir toplumun neler yapabileceğinin bir göstergesi ve Kıbrıs Türk mücadelesinde tarihin bir dönüm noktasıdır.

O gün ortaya kararlılıkla konan ve sürdürülen mücadele, bugün Kıbrıs Türkünü egemen ve özgür devlet sahibi bir halk olma noktasına getirmiştir.

O günlerde direniş gösteren ve hayatlarını kaybeden şehitlerimizi saygıyla anarken, özgürlük mücadelesi veren direnişçilerimize minnetlerimi sunarım.”