-ÖZEL HABER

Maliye Bakanı Dr. Özdemir Berova, Gündem Kıbrıs Web TV’de Çiğdem Aydın’la Günaydın programına konuk olarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 

Değirmenlik köyünü yasa boğan ölüm...Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı... Değirmenlik köyünü yasa boğan ölüm...Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı...

Maliye Bakanlığı’nın alt yapısında elektronik sisteme geçilmesi adına önemli çalışmaların yapıldığını kaydeden Maliye Bakanı Özdemir Berova, “Mali bilişim alt yapısını geliştirmek için büyük bir çaba sarf ediyoruz. Türkiye ile protokoller yaparak bilişim alt yapısını geliştirip özellikle vatandaşın ödeme koşulları ve dairelerdeki iş sürecini elektronik ortama taşımak için çalışmalarımız mevcuttur” dedi.


Gümrüklerdeki çalışmalar hakkında da bilgi veren Berova, “28 Haziranda ülkenin gümrüğü açısından çok önemli bir konuyu hayata geçiriyoruz. Mobil x-ray cihazları ile araçların, tırların ve konteynerlerin hızlı bir şekilde kontrol edilmesini sağlayacağız. Şuan x-ray cihazları Gazi Mağusa gümrüğünde kuruldu. Girne gümrüğü için de gerekli çalışmalarımız başladı. Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ömer Bolat Cuma günü adaya gelecek ve bunu hizmete açacağız. Gümrükler kamu maliyesi için çok önemlidir. Gümrükler için son 1 yılda çok ciddi adımlar attık. Teşkilat yasasını değiştirmek ve personel sıkıntısını ortadan kaldırmak için çalışmalar yaptık. Gümrük otomasyon sisteminin geliştirilmesi için çok ciddi çalışmalarımız var. Temmuz ayı itibariyle bugün yaşanan sorunların tamamen sona ereceği bir süreç başlayacak. Böylelikle gerek personelleri gerek otomasyon sistemiyle gerekse de x-ray cihazlarıyla daha iyi bir sistem hayata geçecek” ifadelerini kullandı.