Havadis'te yer alan habere göre, Bir solukta projelerini ve bakanlığa geldiği günden bugüne kadar yaptıklarını, hedeflerini ve sıkıntılarını anlatan Besim, üçüncü basamak sağlık hizmetleri için yeni bir hastanenin en erken zamanda hayata geçirileceğini kaydetti.

Besim, hastalara yerinden ve yakınından hizmet verebilmek, ikinci ve üçüncü basamak hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak amacı ile göreve geldiklerinden bu yana sağlık merkezlerini güçlendirmek adına ciddi bir çalışma içerisinde olduklarını belirtti.

Birinci basamak tedavilerin sağlık merkezlerinde yerinde yapılabilmesi için alt yapı donanımı ve insan kanyaklarını arttırdıklarını kaydeden Besim, “Bu anlamda belirlenen hedefe yılsonuna kadar ulaşılacağını düşünüyorum” dedi.

Besim, öte yandan koruyucu sağlık hizmetlerinin dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi KKTC’de de sağlık merkezlerinde yürütülmesi için de bazı derneklerle işbirliğine gidildiğini söyledi.

 “Mücahitler Sitesi projesinde kararı GKK verecek”

Lefkoşa’da bulunan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK)’nın sorumluluğundaki Mücahitler Sitesi’nin Sağlık Bakanlığı’nın kullanıma verilmesi konusunda da açıklamalarda bulundu.

Besim, ilgili binanın geçtiğimiz hükümet döneminde Sağlık Bakanlığı’nın kullanımına verildiğini, ancak TMT Derneği ve Mücahitler Derneği’nin itirazları sonucu söz konusu işlemin durdurulduğunu kaydetti. Besim, binanın Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ile İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin deposu olarak kullanımına ilişkin proje hazırlandığını ancak TMT Derneği ve Mücahitler Derneği’nin binaya talip olduklarını, kendileri için bu binanın ciddi anlam taşıdığını belirtmeleri üzerine konunun şuan için askıya alındığını ifade etti. Besim, söz konusu proje ile ilgili nihai kararı GKK’nın vereceğini sözlerine ekledi.

“Triaj uygulamasını Lefkoşa’da başlattık”

Bakan Besim, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde triaj uygulamasının başlatıldığını ifade etti.

Uygulamanın hayata geçirilmesi ile hastanenin acil servisinde hastaların aciliyetlerine göre muayene olmak için Triaj ekibi tarafından önceden sıralamaya tabi tutulduğunu kaydeden Besim, şuana kadar uygulamaya ilişkin bir sıkıntı yaşanmadığını ifade etti.

“Devlet her hastaya ücretsiz bakmak zorundadır”

Sağlık Bakanı Besim, hükümetin Lefkoşa’da yeni bir hastane yapma kararlılığında olduğunu vurgulayarak bu konuda çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti.

Nasıl bir hastane arzu edildiği noktasında bir karara varıldığını söyleyen Besim, ancak model konusunda henüz bir karar verilmediğini ancak sağlık hizmetlerinin ücretsiz olacağını vurguladı.

Besim, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye Cumhuriyeti’nin üzerinde çalıştığı bir proje vardı ve bu konuda bir protokol üzerinde çalışıldığı söylendi. Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ da Kıbrıs’a geldiğinde bu protokolü getirdi. Biz de Sayın Başbakan ve kabine üyelerinin de olduğu bir toplantıda bu protokolün ötesinde şartnamenin nasıl oluşturulacağını sorduk. Yap-işlet-devret modeli mi, kamu özel ortaklığı mı yoksa gerçekten devletin yapacağı bir hastane mi? Biz ne istiyoruz? Onlar nasıl bir proje ile bize geliyorlar? Bunu görmek istedik. Seçimden hemen önce de bir şartname Sayın Başbakan’a ulaştırıldı. Araya hem Türkiye’deki hem KKTC’deki seçimler girdi ama biz TC Sağlık Bakanlığı ile konu hakkında istişaremizi sürdürdük. Bize uyabilecek birkaç hastane modeli de istedik. Biz modüler tarzda bir hastane yapalım, istediğimiz zaman büyütebilelim düşüncesindeyiz. Şuanda ne istediğimize karar vermiş ve bunu ifade etmiş durumdayız ancak henüz model üzerinde kadar vermiş değiliz.”

Besim, KKTC Anayasası’na göre devletin her hastaya parasız bakmak zorunda olduğuna dikkat çekerek “Kamu özel ortaklığı yapılacak, maliyet artacak, bu nedenle hastadan para alınacak diye bir şey olamaz, böyle bir düşünce de yoktur. Paralı sağlık söz konusu değildir” dedi.

“Yılda 1 milyar TL’ye ihtiyaç var”

Sağlık Bakanı Filiz Besim, Genel Sağlık Sigortası’nın hayata geçirilmesi için önce bir fon oluşturulması gerektiğine vurgu yaparak bu fonun oluşturulması için de ilk etapta en az 500 milyon TL’ye, sistemin sürdürülebilirliği için de yılda en az 1 milyar TL’ye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bunun yanında Sosyal Sigortalar Dairesi’nin de ciddi bir otomasyon kurması gerektiğinin altını çizen Besim, şuanda bu altyapının hiçbirisinin oluşturulmadığını belirtti.

Gerekli kaynak henüz sağlanamadığından sistemin hayata geçirilemediğini kaydeden Besim, şunları söyledi: “Aslında daha mantıklı ve uygulanabilecek bir şey vardır. Göreve geldiğimizde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile de görüştük. ‘Hastalık fonu’ adı altında toplanan paraların bir şekilde hastalara vermek zorunda olduğumuzu ve bir yerlerden başlanması gerektiğini ifade ettik. Örneğin bir hasta MR çektirecek biz ona eğer sigortalıysa ‘sen MR’ını Sağlık Bakanlığı’nın denetiminde olan merkezlerden birinde çektir, masrafın 500 TL mi bunun 300 TL’sini ödeyelim’ diyelim diye bir öneri sunduk. Bu şekilde birkaç kalem belirledik ve ciddi bir çalışma yürüttük. Belli bir aşamaya da geldik. Bu bağlamda önümüzdeki günlerde belli kalemlerde bir tedavi listesi sigortalılara açılacak. Top şuanda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda.”

Besim, hastanın tedavisi için gerekli olan ilaçları özel eczanelerden alabilmeleri için de bir çalışma yürütüldüğünü ifade etti.

Besim, “Devlet neden ilaç ticareti yapsın, ilaç depolarından ilaç almak yerine eczaneleri ödeyelim dedik. Eczacılar Birliği ile güzel bir çalışma başlattık, bu da önümüzdeki birkaç ay içerisinde sonuçlanacaktır diye düşünüyoruz” dedi.

“Çağdaş ve akredite bir devlet laboratuarına kavuşacağız”

Sağlık Bakanı Besim, Devlet Laboratuarı konusunda başlatılan çalışmaların da sürdürüldüğünü açıkladı.

Besim, bu konuda uluslararası bir ihale hazırladıklarını ve ihale dosyasını İhale Komisyonu’na ulaştırdıklarını kaydetti.

Bakan Besim, “İnanıyoruz ki önümüzdeki 1.5 yıl içinde çağdaş ve akredite bir yeni devlet laboratuarına kavuşacağız” dedi.

Besim, ayrıca Cengiz Topel Hastanesi’ne ek bir proje hazırlandığını kaydetti.

Güzelyurt’ta da bir hastane olmak zorunda olduğunu ifade eden Besim, “Göreve geldiğimizde proje ile ilgili ciddi sıkıntılar vardı bu sıkıntıları aştık. 2 etap için 2 Ağustos’ta ihale açılıyor. Aynı şekilde üçüncü ve son etap için de Ekim’de ihaleye çıkmayı hedefliyoruz” dedi.

“Sigortalarda eczacı personel sorunu aşılacak”

Besim, Sosyal Sigortalar Dairesi’ndeki eczacı personel sorununun aşılması için de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışmalarını süratle sürdürdüğünü kaydetti.

Besim, ayrıca eczacı personel eksikliği nedeni ile yaşanan sıkıntının daha fazla artmaması sebebi ile Sağlık Bakanlığı’nın yaklaşık 3 aydır 2 eczacı personelinin dairede hizmet verdiğini kaydetti.