İşyerini basan M.P, M.K ve E.B'yi azmettirdiği, K.A'yı  arayarak, para istediği iddia edilen R.C mahkemeye çıkarıldı.  Lefkoşa Adli Şube’de görev yapan polis memuru İbrahim Ertarkan, mahkemede olguları aktararak, 2 gün süre talep etti.

Polis, 30 Ağustos 2023 tarihinde saat 15.30'da Lefkoşa’nın Yenişehir bölgesinde finans alanında faaliyet gösteren ve işletmeciliğini K.A'nın yaptığı iş yerine giden kimliği meçhul üç erkek şahsın, konu işletmede eğitim müdürü olarak görev yapan çalışana, o sırada iş yerinde bulunmayan genel müdürü  defalarca sorup, aranmasını istedikten sonra genel müdüre ulaşamamaları üzerine çalışanın masasının üzerinde bulunan bilgisayar monitörüne kasten ve kanunsuz bir şekilde yumruk atıp, kırdıklarını söyledi.

 Polis memuru, zanlıların çalışana, “Biz üç kişiyiz, tekrar geleceğiz” deyip, işletmeden ayrıldıklarını aktardı.

 Polis, akabinde işletme sahibi olan K.A'nın Lefkoşa Adli Şubede ifadesi temin edilirken, daha önceden tanıdığı R.C'nin kendisini Whatsapptan arayarak, “ Akın ağanın selamı var, bir hasta çocuk için 20 bin Amerikan doları para göndermeni istedi. Para verilmediği takdirde iş yerine gönderilenler her geçen gün artacak. Oraya giden çocuklar aşırıya kaçtıysa kulaklarını çekerim, parayı gönderecek misin ağaya ne söyleyeyim diyerek tehdit yolu ile para istediğini açıkladı.

Polis, iş yerine giden M.P, M.K ve E.B'nin tespit edilerek, 31 Ağustos 2023 tarihinde tutuklandığını, soruşturmanın ardından 8 Eylül 2023 tarihinde teminata bağlanarak, serbest bırakıldıklarını anımsattı.

Polis memuru, zanlı Can hakkında ise 9 Eylül 2023 tarihinde tutuklama emri alındığını, ancak yurt dışında olduğu için 12 Eylül 2023 tarihinde ülkeye giriş yaparken, Ercan Havalimanı’nda tutuklandığını söyledi.

Polis, soruşturmanın devam ettiğini, alınacak ifadeler olduğunu, zanlının cep telefonunun inceleneceğini belirterek, 2 gün süre talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Tutku Candaş, zanlının 2 gün süreyle tutuklu kalmasına emir verdi.