Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile Rum tarafının tutumunu eleştirdi. 

Cumhurbaşkanı Tatar, "Avukat Akan Kürşat’ın İtalya’da gözaltına alınması konusu da dahil olmak üzere son dönemde meydana gelen gelişmeler, Rum liderliğinin genel maksimalist yaklaşımlarının yeni örnekleridir. Bu tür girişimlere son verilmemesi ve sürdürülmesi halinde iki taraf arasındaki ilişkilerin bozulacağı da aşikardır." dedi. 

Tatar, "BM Genel Sekreteri Sayın Antonio Guterres’in Kişisel Temsilcisi’ni atadığı ve Kişisel Temsilci’nin altı ayı aşmayacak bir sürede iki Taraf arasında yeni ve resmi bir müzakere sürecine geçilebilmesini teminen ortak zemin olup olmadığını araştıracağı çalışmalarına başlamasının beklendiği bugünlerde, bu çalışmaları daha başlamadan sekteye uğratma gayreti içerisine giren Rum tarafı bu girişimleriyle gerçek niyetini bir kez daha açık etmiştir" ifadelerini kullandı. 

Amcaoğlu: Olur böyle küçük kazalar deyip, yola devam etmek lazım Amcaoğlu: Olur böyle küçük kazalar deyip, yola devam etmek lazım

Cumhurbaşkanı Tatar, "Haksız olarak elde ettikleri AB üyelik statülerini kullanarak başka ülkeleri de siyasi amaçlarına alet etmeye çalışan Rum liderliğine çağrım, iki tarafı birbirinden uzaklaştıracağı açık olan eylemlere odaklanmamalarıdır" diye konuştu.