Sağlımız için çok önemli olan D vitaminini çoğu insan yeterince alamıyor. Çünkü kemik sağlığı için gerekli olan D vitaminini yeterince alabilmek için balık, balık yağı, süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı ve tereyağı gibi besinleri tüketmenin yanında güneşe maruz kalmanız da gerekiyor.

NASIL GÜNEŞLENMELİYİZ?

D vitamini açısından en etkin dönem olan mart ve ekim ayları arasında koruma kremi kullanmadan her gün 10-15 dakika güneşlenmek gerekiyor. Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği 11.00 ile 15.00 saatleri arası D vitaminin dönüşümü için en etkili saatler olarak biliniyor.

Bu saatler cilt kanseri riski oluşturabileceği için 10-15 dakika boyunca koruma kremi kullanmadan, diz ve dirseklerden aşağısını güneşlendirmeniz yeterli olacaktır.

Ancak esmer tenli kişilerin D vitamini sentezi sarışınlara göre daha yavaş olduğundan, esmer kişilerin sarışınlardan 3-6 kat daha fazla güneşte kalması gerekiyor.

D VİTAMİNİN FAYDALARI

D vitamini, hücrelerin büyümesinde ve kas ile sinir sistemlerinin düzenli işlevinde önemli rol oynarken, bağışıklık sisteminin güçlenmesini de sağlıyor. 

DSÖ çocuklarda sıtmayı önlemek için geliştirilen ikinci aşının kullanımını önerdi DSÖ çocuklarda sıtmayı önlemek için geliştirilen ikinci aşının kullanımını önerdi

Ayrıca D vitamininin; kalın bağırsak, kemik, deri, kolon ve meme kanserinde de koruyucu etkisi bulunuyor.