Törene; DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu (VYK) Başkanı Dr. Erdal Özcenk, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kılıç, Rauf Denktaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, Gazimağusa Belediye Başkanı Dr. Süleyman Uluçay, Yükseköğretim, Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Üyesi Prof. Dr. Remziye Terkan, DAÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Osman M. Karatepe, Prof. Dr. Sonuç Zorlu, Prof. Dr. Salih Katırcıoğlu, Prof. Dr. Ali Öztüren, Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü (LEÖAE) Müdürü Prof. Dr. Ali Hakan Ulusoy ve Müdür Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Rizaner ve Prof. Dr. Kağan Günçe, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlık Müdürleri, TC Lefkoşa Büyükelçiliği Temsilcileri, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Temsilcisi, DAÜ Senato Üyeleri, Öğretim Üyeleri, mezunlar ve aileleri katıldı.

Tören, 2023-2024 Akademik Yılı Bahar Dönemi lisansüstü mezunlarının müzik ve alkışlar eşliğinde alana girişi ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, DAÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği programı öğretim görevlileri Dilşad Asadova ve Maka Rothery tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi. Törende ilk olarak mezunlar adına DAÜ Hukuk Fakültesi yüksek lisans programı mezunu Murat Özad ile DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Finans doktora programı mezunu Tania Klayme birer konuşma gerçekleştirdi.

 “Fark Yaratacağınıza İnancım Tamdır”

Açılışta konuşan DAÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kılıç bilim dünyasına yeni mezunlar kazandırmış olmanın büyük gururunu yaşadıklarını belirterek, DAÜ’nün bugüne kadar vermiş olduğu mezun sayısının, 2023-2024 Akademik Yılı Bahar Dönemi mezuniyet törenlerinde diplomalarını alacak olan mezunlarla birlikte 75 bini aşmış olacağını vurguladı. DAÜ’nün merakın, sorgulamanın, öğrenmenin, anlamanın, hoşgörünün, dostluğun ve geleceğin üniversitesi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Kılıç, DAÜ’de dünyanın en üst standartlarında eğitim alan ve birbirinden farklı alanlarda bilime yapmış oldukları katkılarla çok kaliteli, uluslararası bir dünya üniversitesinden mezun olma başarısını gösteren genç bilim insanlarını tebrik ettiğini aktardı.

Öğrencilere seslenen Prof. Dr. Kılıç “Bilimin ışığıyla DAÜ’ye geldiniz, bilime katkı koydunuz ve mezun oldunuz. Artık üniversitemizdeki bilim ışığını dünyanın dört bir yanına taşıyacak ve bilime katkı koyarken, akademik ve profesyonel yaşamlarınızda birçok başarıya imza atacak, belki de sizler gibi ışıltılı öğrenciler yetiştireceksiniz. Başarılı olacağınıza, mesleğinizle ilgili etik değerlere sadık kalacağınıza, insanlığa faydalı bireyler olarak burada almış olduğunuz eğitimi dünyanın neresinde olursanız olun yansıtacağınıza ve her DAÜ mezunu gibi fark yaratacağınıza dair en ufak bir şüphemiz yoktur. Yolunuz açık, geleceğiniz aydınlık olsun.” şeklinde konuştu.

“Etik Değerlere Bağlı Kalın”

DAÜ VYK Başkanı Dr. Erdal Özcenk gerçekleştirdiği konuşmasında büyük azim ve kararlılıkla bu günlere gelen mezunları kutladığını belirterek, her bir öğrencinin başarısının bireysel bir başarı olmadığını, aynı zamanda DAÜ’nün de başarısı olduğunu vurguladı. Dr. Özcenk, DAÜ ailesi olarak öğrencilerin her başarısından büyük bir gurur duyduklarını dile getirerek, yüksek lisans ve doktora çalışmalarının bilgiye duyulan tutku ve yeni keşiflere olan açlıkla beslendiğini vurguladı. Dr. Özcenk konuşmasına “Sizler bilginin sınırlarını zorlayarak yeni ufuklar açtınız. Akademik dünyaya ve topluma kazandırdıklarınız geleceğin şekillenmesinde önemli bir rol oynayacaktır. Sizlerin bu günlere gelmenizde emeği geçenlere teşekkürlerimi sunarım. Sizler DAÜ’nün birer temsilcisisiniz. Burada edindiğiniz bilgi ve tecrübeleri gittiğiniz her yerde en iyi şekilde kullanacağınıza inanıyorum. Akademik veya profesyonel hayatınıza devam ederken etik değerlerden ve evrensel doğrulardan taviz vermeyin. Başarı bir varış noktası değil bir yolculuktur. Yolunuz açık, geleceğiniz parlak olsun.” şeklinde devam etti.

DAÜ'de 20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı Fotoğraf Sergisi DAÜ'de 20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı Fotoğraf Sergisi

Mezunlar Diplomalarına Kavuştu

2023-2024 Akademik Yılı Bahar Dönemi Lisansüstü Mezuniyet Töreni, DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı Dr. Erdal Özcenk ve DAÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kılıç tarafından doktora tez danışmanlarına plaket ve doktora mezunlarına diplomalarının verilmesiyle devam etti. Yüksek lisans mezunlarına diplomaları Rauf Denktaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, YÖDAK Üyesi Prof. Dr. Remziye Terkan, LEÖAE Müdürü Prof. Dr. Ali Hakan Ulusoy ile Müdür Yardımcıları Prof. Dr. Kağan Günçe ve Prof. Dr. Ahmet Rizaner ile Bakanlık Müdürleri tarafından takdim edildi. Tören, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kılıç eşliğinde 10’dan geriye sayılması ve öğrencilerin büyük bir coşkuyla keplerini havaya atması ile sona erdi.