Töre, Alaminyo şehitlerini andı Töre, Alaminyo şehitlerini andı

-ÖZEL HABER / Pelin Yükselay

Uzman Diyetisyen Orhan Özdengiz, Kurban Bayramı sofraları için beslenme uyarılarında bulundu… 

KIZARTMALARDAN UZAL DURULMALI… Uzman Diyetisyen Orhan Özdengiz, Kurban Bayramı öncesi ve sonrasında Gündem Kıbrıs muhabirine nasıl beslenilmesi gerektiği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özdengiz, Kurban Bayramı’nda aşırı sıcakların da dikkate alınarak, kızartma türü yemeklerden uzak durulması gerektiğini kaydederek, ızgara tercih edilmesinin en doğru karar olacağını vurguladı. 
KANSEROJEN ETKİYE DİKKAT… Yapılacak olan ızgara etlerin de çok yakından pişirilmemesi gerektiğini sözlerine ekleyen Özdengiz, eti ateşten uzak tutarak pişirmenin en doğrusu olduğunu, böylelikle kanserojen etkinin oluşmayacağını sözlerine ekledi.
“ALKOL VE TUZ TÜKETİMİ SINIRLI OLMALI”… Bayram boyunca alkol tüketiminin de kontrollü olması gerektiğinin altını çizen Özdengiz, “Sıcaklardan dolayı tuz tüketimi de kontrollü olmalı. Sıcaklarda tuz tüketiminin fazla olması yüksek tansiyon oluşmasını tetikleyecektir. Öte yandan su tüketimi çok önemli. Günde 2 buçuk-3 litre su tüketmek gerekiyor. Tatlı yeneceğinde ise sütlü tatlılar ya da dondurma tercih edilmeli. 
“ÖNCE SALATA YİYEREK BAŞLAYIN”… “Bayram sofralarında doyduğunuz zaman masadan kalkın” diyen Özdengiz, masaya oturulduğunda ise ilk olarak salatadan başlanması gerektiğini ardından protein, yağ ve karbonhidrat alınması gerektiğini sözlerine ekledi.