Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin KKTC’de bulunan Rum malları ile ilgili çıkardığı torba yasayla ilgili değerlendirmelerde bulunan Akansoy, bunun çok büyük bir sorun olduğunu vurguladı.

“Bahse konu yasa 2017 yılında çıktı. Bu yasa bilinenin aksine tüm kullanıcıları risk altına alan bir yasaydı. Rum tarafı bu yasayı yaygınlaştırarak kullanıyor. Bu çok büyük bir sorun. Ülkeyi yönetenler mülkiyet üzerinde yatırım yapanları doğru yönlendirmeli. Arazi Türkleştirilmeden yapılan her yatırım bir risk konusuydu. Biz bunu dile getirdik ve peşi sıra başımıza gelmeye başladı. Taşınmaz Mal Komisyonu Yasası net bir şekilde vurguluyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitmeden bir dava Taşınmaz Mal Komisyonu’na gelip çözülmeli. KKTC’ye bugüne kadar yatırım yapılmıyordu sebebi buydu. Yatırımcılar bu konudan dolayı uzak durdular. Son dönemde bu değişti ve yoğunlaşma yaşandı. Buzun üzerinde dans etmekten başka bir şey değildir du. Şu an yapılması gereken adadaki problemi önce kabul etmeliyiz. Bizim topraklarımızda bir problem var ve mülkiyet de bunlardan bir tanesidir”

“Devleti yöneten zihniyet yatırımcıyı doğru yönlendirmeli”

“Kıbrıs Rum tarafında bu davalar açılmaya devam edecek” diyen Akansoy,  bu noktada Taşınmaz Mal Komisyonu’nu aktif tutmak zorunda olduğumuzu kaydetti. Başka çıkar yol olmadığını vurgulayan Akansoy, ülkedeki bazı yatırımcıların Rum malına yatırım yaptıktan sonra mallarını Türkleştirdiklerini belirterek, bu yatırımların kabul gördüğünü, sorun çıkarılamadığını anlattı. “Bunları göz ardı ederek hareket edemeyiz” diyen Akansoy, yatırımcıların da hassas ve dikkatli olması gerektiğini belirterek devleti yöneten zihniyetin de yatırımcıları doğru yönlendirmesi gerektiğini söyledi.

İskele'de 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Töreni… İskele'de 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Töreni…

Akansoy: Hristodulidis’in açıklamaları kabul edilebilir değil

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in, KKTC’deki Rum mallarını “gasp edenlerin” cezalandırılması için her şeyi yapacağını söylemine de değinen Akansoy, “Bu kabul edilebilir bir açıklama değil. Herkesi zora sokan bir açıklamadır ve bunun hesabını sormamız gerekir. Ancak arkamızı sağlama dayamamız lazım” ifadelerini kullandı.

CTP’nin Ankara ziyareti… Akansoy: Verimli toplantılar gerçekleştirdik

Genel Başkan Tufan Erhürman’ın Ankara temaslarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Akansoy, şunları kaydetti:

“CTP olarak CHP’den davet aldık ve bu davet çerçevesinde ziyaret gerçekleşti. Orada Ak Parti ile de görüşme yapıldı ve yine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile bir araya gelindi. CTP ilk kez bir temas içerisinde olmadı. CTP çok değişik kanallarda, diyaloglarını her zaman sürdürüyor. Biz hiçbir zaman diyalogtan kaçmadık, ülkemiz için ciddi kaygılarımız vardır ve bu kaygılarımızı paylaşmak, görüş ortaya koymak bizim için her zaman önceliklidir. CTP dar alana bu halkı sokamaz, sıkıştıramaz. Kıbrıs sorunu, Türkiye’ye giremeyen KKTC vatandaşları ve yine Hizbullah’ın son tehdidi konuları Ankara’daki temaslarda ele alındı. Bizim temaslarımızın içimize dönüp bizi rahatsız etmesine izin vermeyiz. Buna müdahale demek doğru değildir. Diyalog çok önemli sadece CTP için değil, tüm partiler için. Ülkedeki tüm siyasi partiler, temaslarını artırmalı. Ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılar paylaşılmalı. Bunlar siyasetin vizyonunu geliştiren çalışmalardır.

“Biz CTP olarak Ak Partili vekillerle görüş alışverişinde bulunuyoruz”

Ak Parti’ye gerçekleştirilen ziyaretle ilgili de detaylar veren Akansoy, “biz CTP olarak Ak Partili vekillerle görüş alışverişinde zaten bulunuyoruz. Bu yeni bir şey değildir. Bizim Sayın Elitaş’la görüşmemiz önemli. Görüşlerimizi paylaştık. Bahsettiğim çerçevede geçti. Mülkiyet konusu da ele alındı. Verimli ve yapıcı bir toplantı oldu. Önemli bir toplantıydı” ifadelerini kullandı.

“Toplum sözünün eri bir hükümet ve Cumhurbaşkanı istiyor”

CTP’nin son yaptığı anketle ilgili de konuşan Akansoy, olası bir genel seçim ya da Cumhurbaşkanlığı seçiminde partinin durumunu görmek için anket yaptıklarını belirterek, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Tufan Erhürman’ın önde olduğunun görüldüğünü söyledi. Şu anki hükümetin güven kaybettiğini sözlerine ekleyen Akansoy, toplumun yeni bir lider ve liderliğe ihtiyaç duyduğunu vurguladı. “Toplum değişim ve dönüşüm istiyor” diyen Akansoy toplumun sözünün eri hükümete ve Cumhurbaşkanı’na sahip olmak istediğini kaydetti.

“Af çıkararak devlet yönetilmez”

Yeni çıkacak af yasasıyla ilgili de konuşan CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy, “Af demek işin kolayına kaçmak, devletin kontrol yeteneğinin olmadığını kabullenmek demektir” diyerek afla devlet yönetilemeyeceğini vurguladı. Akansoy, Affın hiçbir sorunun çözümü olmadığını da sözlerine ekledi.  

İthal et konusu… “Katı bir tutum içerisinde olmadık”

İthal etle ilgili sorulan bir soruya da yanıt veren Akansoy, ithal et konusunda katı bir tutum içinde olmadıklarını vurgulayarak, “hayvancılara yönelik yeni politikalar üretmek yerine neden ithal et getirerek kolaylığa kaçıldı biz onu sorguluyoruz” diye konuştu.

Akansoy, şöyle devam etti: “Bu iş yönetilmeliydi. Her defasında farklı açıklamalar yapıldı, günün sonunda gelenle açıklanan aynı çıkmadı. Biz yaklaşımımızı halkın ihtiyaçları ve kalite üzerine kurduk bunu yaparken de üreticiyi mağdur etmeyin dedik. Ayda 300 ton kaçak et geliyor Güney’den. Neden bu sorunu çözmüyoruz? Hükümet et sorununu yönetemiyor”

Akansoy: Bugünün konjonktüründe bu mümkün değildir

CTP Milletvekili Asım Akansoy, ‘Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Temmuz’da Meclis’te konuşursa toplantıya katılacak mısınız” yönündeki bir soruya da yanıt verdi.  “3 gün önce Türkiye’de Ak Parti ile görüşmüş bir parti nasıl olurda bugün diyalog kapısını kapatır?” diye soran Akansoy, “Bugünün konjonktüründe bu mümkün değildir. 2020 yılında CTP Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan geldiğinde konjonktür farklı idi, alınan karar Meclis’e gitmeme yönündeydi.  Bugünse çok farklı” diye konuştu.