Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e yaptıkları ziyareti değerlendiren Harmancı, Belediyeler Birliğini temsilen Tiflis’te bulunduklarını belirterek, uzun süredir uluslararası alanda yer almak için gayret gösterdiklerini belirterek, bu çalışmaların çok önemli olduğunu vurguladı.
Türkiye Belediyeler Birliği ile de yakın temas halinde olduklarını ve çalışmalar yaptıklarını belirten Harmancı, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ile de kardeş belediye olduklarını hatırlattı.

Harmancı, konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti:
“Türkiye’den bazı belediyelerle buradaki bazı belediyeler ortaklaşa projeler gerçekleştiriyor. Araç ve ekipman anlamında Türkiye’deki sanayinin gücünü buraya yansıtabileceğimiz bir proje üzerinde çalışıyoruz. Önümüzdeki haftalarda bunu resmi bir biçimde masaya yatıracağız. Ekrem başkan konuya vakıf.”

“Teknik açıdan yetersisiz”
Araç ve ekipman sıkıntısıyla ilgili de konuşan Harmancı, geçtiğimiz gün İskele’de çıkan yangına değinerek, teknik açıdan yetersiz olunduğunu vurguladı. 

Harmancı, şöyle konuştu:
“Orman Dairesi’nin bir yenileme sürecine girmesi lazım. KKTC’nin coğrafi yapısına göre araç yapısının da şekillenmesi gerekiyor. Dağlık bölgelerde geri kalıyoruz. Araçlarımız ya yenilenmeli ve da teçhizatları artırılmalı. Geçtiğimiz ay belediyemize 2 yeni kazıcı yükleyici aldık. Ücretleri 180 bin Euro. Çok ciddi bir projeye ihtiyaç var. Kalkınma Bankası yerel yönetimlere finansman sağlamalı. Alt yapı ve üst yapı beraber düşünülmeli.”

“Hamitköy Kanalizasyon Projemiz 18 Temmuz’da başlıyor”
 

Lefkoşa’daki projelerle ilgili de konuşan Harmancı, şunları kaydetti:
“En büyük projemiz kanalizasyonla ilgili. Hamitköy Kanalizasyon Projemiz 18 Temmuz’da başlıyor. Külliye çevresinin altyapı çalışmaları var. Orada da bin 100 hane kanalizasyona bağlanacak. Merkez Bankası’nın yerleşeceği Kalın Yol üzerinde de bir kanalizasyon projemiz var. Tüm bu projeler bir buçuk yıl içinde bitecek ve Lefkoşa’nın yüzde 90’ı kanalizasyona bağlanmış olacak. 18 Belediyenin hangisinde kaçta kaç kanalizasyon bağlantısı var? Gaziveren’e ve İskele’ye ciddi inşaat atılımı var ancak alt yapıda büyük sorunlar var. Lefkoşa ile bu durumda en hazır belediyelerden biri olacak. Öte yandan en modern arıtma tesisine sahibiz. Öte yandan asflatlama çalışmalarımız da devam ediyor. Külliye yapımı devam ediyor, oradaki çalışmalar da sürüyor. Orada 3 kez boru patladı, bölgedeki su sıkıntısı da ondan kaynaklandı. Bölgede ana su hattı üzerinde de çalışıyoruz. Bunun tamamlanmasıyla bölge halkı tazyikli suya kavuşacak.”

Emekli Büyükelçi Özülker: Kaddafi silah depolarını topyekün bize açtı Emekli Büyükelçi Özülker: Kaddafi silah depolarını topyekün bize açtı

Su faturaları… Harmancı: Hayat pahalı oldu 
Su faturaları ile ilgili eleştirileri de yanıtlayan Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, tüm hayatın pahalı olduğuna dikkat çekti. Tüm maliyetlerin pahalı olduğuna vurgu yapan Harmancı, hizmet bedellerine bakıldığında bir yemek parası olmadığını kaydetti. Faaliyetleri sürdürmek için bunların zorunlu olduğunu dile getiren Harmancı, ancak belediyelerin gelirleri artırılırsa bu faturaların düşebileceğini kaydetti.

“Gönyeli Belediyesi ile birleşmeliyiz”
Bazı belediyelerin katkı paylarının 1’den 10’a çıkarken, kendi katkı paylarının 10’dan 7’ye indiğine dikkat çeken Harmancı, Lefkoşa ile Gönyeli’nin birleşmesi gerektiğini söyledi. Birçok şeyin iki belediye tarafından ortak kullanıldığını ve Gönyeli’nin ücret ödemediğini söyleyen Harmancı, bu birleşmenin gerçekleştiği takdirde, çok güçlü olabileceklerini söyledi.
Bahar Sancar’ın nüfusla ilgili sorusuna da yanıt veren Harmancı, “Lefkoşa’nın gece nüfusu 160 bin, gündüz nüfusu 200 bin” ifadelerini kullandı, bunların kesin rakamlar olmadığını vurguladı.

Güngör Çöplüğü… “Bize de vermiyorlar, başkasına da kullandırtmıyorlar”
Güngör Çöplüğü ve oradaki sorunlarla ilgili de konuşan Mehmet Harmancı, oradaki sorunun hükümet kaynaklı olduğunu belirterek yanlış tekniklerden kaynaklı orada yangın çıktığını söyledi. İşletmenin İçişleri Bakanlığı tarafından belediyeye devredilmesi gerektiğini vurgulayan Harmancı, ‘bize de vermiyorlar, başkasına da kullandırtmıyorlar’ ifadesini kullandı.