07 Ocak 2020 Salı 14:55
170 Okunma
Girne’de çocuklar ve gençler artık kent yönetiminde söz sahibi

Girne Belediyesi, kent içerisinde yaşayan 9-15 yaş arası çocukların katılımıyla cinsiyet,din,dil,ırk,kültür ayrımı gözetmeksizin tüm çocukların temsil edileceği Çocuk Meclisi bugün hayata geçti.

Çocukların kent yaşamında söz sahibi olmaları ve aktif rol almalarını sağlamak amacıyla, çağdaş kentlerde olduğu gibi Çocuk Meclisi kurmak için başlatılan ve Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne bağlı ilkelerle çalışması hedeflenen Çocuk Meclisi bugün kuruldu.

9-15 yaş arası çocukların çocuk meclisine üyelik başvurularının tamamlanmasının ardından, Girne Belediyesi Çocuk Platformu,Çocuk Meclisini oluşturmak amacıyla ilk toplantısını bugün Anafartalar Lisesi salonunda gerçekleştirdi.
Toplantı divanın oluşturulmasıyla başladı, Divan Başkanı Sudenur İnce’nin,çocuk platformu toplantısını başlatmasının ardından , Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü bir konuşma yaptı.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü,bu günün çocuklarının , geleceğin yöneticileri olduğuna vurgu yaparak, çocukların kent yönetimi ve ülke yönetiminde söz sahibi yapacak, Girne Belediyesi Çocuk Meclisi Projesinin hayata geçmesine katkı koyan herkese teşekkür etti.

Bu projeye sorumluluk ve demokrasi bilincine sahip , ülkesini kentini, ailesini , çevreyi , hayvanları önemseyen ,sahiplenen, hoşgörü kültürüne sahip geleceğin yöneticilerinin yetişmesine kaktı sağlamak olduğunu vurgulayan Güngördü, 9-15 yaş arası çocuk ve gençlerden oluşacak Çocuk Meclisi’nin kendi yapacağı işleri programlayacağını, kente ve kendi yaş aralıklarıyla ilgili sorunları saptayarak raporlar hazırlayacağını bu raporların, belediye ya da hükümet yetkililerine iletileceğini dile getirdi.

Çocuk Meclisi bünyesinde farklı başlıklarda alt komisyonların kurulacağını da anlatarak, çocuk meclisinin dinamik bir yapıda olmasını arzuladıklarını dile getiren Güngördü, Çocuk Meclisinin yapacağı katkılarla, şehri, daha demokratik , çağdaş şekilde ve ortak akılla yöneterek, geleceğe bu günkünden çok daha iyi şartlarda taşımak için çalışacaklarını vurguladı.

Günümüz çocuk ve gençlerin birçok avantaj ve dezavantajı birlikte yaşadığına da dikkat çeken Güngördü, çocuk meclisinin,çocuk ve gençleri tehdit eden en büyük sorunları arasında yer alan, internet-sosyal medya,uyuşturucu ve madde bağımlılığı gibi konularda da bilinçlendirici ve önleyici çalıma yapmalarını istedi.

Girne Belediyesi Çocuk Meclisinin bugün gerçekleşen ilk toplantısı anısına bir anı koruluğu oluşturulacağını da dile getiren Güngördü,çocuk meclisine çalışmalarında başarı diledi.

Güngördü’nün konuşmasının ardından , Girne Belediyesi Çocuk Meclisi Koordinatörü Misli Kadıoğlu tarafından, 150 katılımcıya, Çocuk Platformunun amacı, çocuk meclisinin çalışma sistemi hakkında bilgi verildi.

Girne Belediyesi Çocuk Meclisi, Girne’de yaşayan çocukların toplumsal duyuş, düşünüş birliği sağlayan değerlerini geliştirmek; çocukların sorunlarını tespit edip, öneri sunacakları ortamlar sağlamak; Toplumsal hayatta üretim, iş, kültür, sanat vs. alanlarda söz sahibi olabilmeleri için gerekli çalışmalara öncülük etmek; Kentsel yaşama katılma ve kente ait sorunlardan yola çıkarak taleplerin belirlenmesi, çözümler ve projeler üretilmesinde aktif rol almalarının sağlanması; Çocukların projelerinin yetkili birimlere yönlendirilmesinde öncülük etmek; Çocuklarda demokrasi bilincini geliştirmek ve demokratik yaşam tarzını benimsetmek amacıyla kurulduğunu söyleyen Kadıoğlu, çocuk platformu toplantısına katılan çocuklar ve Girne bölgesinde yaşayan 9-15 yaş grubu tüm çocuklar Girne Belediyesi Çocuk Meclisi’nin doğal üyeleri olacağını kaydetti..

Toplantıda daha sonra, Çocuk Meclisi yönetim kurulu üyeleri ve yedek üyeleri belirlendi..
Çocuk meclisine başkanlık edecek isimler ise, 11 Ocak Cumartesi günü gerçekleşecek seçimin ardından belirlenecek.
Cumartesi günü gerçekleşecek toplantıda başkan adayları belirlenecek ,adayların konuşmaları ve ardından da seçim yer alacak.

Girne Belediyesi Çocuk Meclisi’nin,Meclis Üyeleri,Yedek Meclis Üyeleri,Meclis Başkanı,Meclis Başkan Yardımcıları, Meclis Genel Kurul ve Meclis Yürütme Kurulu seçimle göreve gelecek ve görev süreleri 1 yıl olacak.

Çocuk Meclisi kapsamında,kültür,sanat , eğitim, çevre, barış, kardeşlik,spor,çocuk hakları,basın yayın ve yardımlaşma başlıklı alt Komisyonlar oluşturulacak,bu alt komisyonlar,iki haftada bir-iki gün belediyenin görevlendireceği uzmanlar veya rehber kişiler ile birlikte komisyon toplantısı gerçekleştirecek ve komisyonların aldığı kararlar, ayda bir kez toplanan Çocuk Meclisi Toplantısı’nda görüşülecek.

Meclis’te alınan kararlar, Çocuk Meclis Başkanı imzasıyla Girne Belediye Meclisi ve Girne Belediye Başkanı’na iletilecek. (BRT)

Son Güncelleme: 07.01.2020 14:57
Anahtar Kelimeler:
SözGenççocukGirne
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.