28 Mart 2021 Pazar 11:12
380 Okunma
KTÖS  OKULLARIN YENİDEN AÇILMASI, AŞILANMA VE EĞİTİM PROGRAMIYLA İLGİLİ BİLİMSEL ÇALIŞMA YAPTIKTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş ’in yaptığı  açıklamaya göre, çalışma kapsamında   farklı branşlarda 689 KTÖS üyesinin CAPI (Computer-assisted Personal Interviewing) yöntemiyle bilgi, gözlem ve görüşleri alındı.

Araştırmaya katılan öğretmenlerin çok büyük bir çoğunluğu (% 91) aşı olacağını ifade etti.. Yine benzer bir çoğunluk (% 91) okulların açılması için eğitim çalışanlarının aşılanması gerektiğini dile getirdi.
 Yüz yüze eğitimin aşılama olmadan başlamasını  yüzde 73,3 ile önemli bir çoğunluk istemezken,  öğretmenlerin % 17 ’si ise bu konuda kararsız.
Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 71.5’i eğitim programlarında hedefledikleri noktaya ulaşamadıklarını belirtirken, sadece yüzde 12’si bu yıl eğitim programlarını tamamlayacağını düşündüğünü, yüzde 86.3’ünün de uzaktan eğitim için ayrı bir program tasarlanması gerektiğini ifade etti.

UZAKTAN EĞİTİME KATILIM

İlkokul ve okul öncesi okullarda verilen eğitimin zorunlu olmasına karşın, son bir yıldır devam eden uzaktan eğitime devam ve katılım konusunda bir esneklik bırakıldığını dile getiren Maviş, “Görünen odur ki uzaktan eğitim bir destek ünitesi olarak artık formal eğitimin bir parçası haline gelecektir. Bu bağlamda, öğrencilerin uzaktan eğitime katılımının zorunlu kılınması ve devam takibinin yapılması da bu eğitimin verimli olabilmesi adına önem arz etmektedir.” ifadelerini kullandı.

OKULLARIN AÇILMASI VE TOPLUM SAĞLIĞI

Okulların toplumsal yaşamın başladığı ve öğrencilerin toplumsal yaşama ilk adımı attıkları yerler olduğuna dikkat çeken Maviş, toplum sağlığı ve eğitimin iç içe olduğunu, okulların açılması konusunun bu bağlamda ele alınması gerektiğini ve bir plan çerçevesinde derhal eğitim çalışanlarının aşılanmaya başlayıp yüz yüze eğitime geçilmesi gerektiğini kaydetti.

Maviş, merkezi anlayıştan uzaklaşılması ve vaka yoğunluğuna göre bölgesel kararların okul ve öğretmenler ile istişare edilerek alınması gerektiğini belirtti. 

MEZUN OLACAK OLAN SINIFLAR

Bu yıl mezun olacak olan öğrencilerin yüz yüze eğitime başlamasına öncelik verilmesi ve öğretmenlerin aşılanmasının bu gruplardan başlanması gerektiğini dile getiren Maviş, Kolej Giriş Sınavı yönteminin de değiştirilebileceğini kaydetti.

Maviş ayrıca, ilkokul son sınıfta yapılan yarışma sınavlarının bu yıl ciddiyetle gözden geçirilmesi ve sınava alternatifler getirilmesi gerektiğine dikkat çekti.
 
EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİM MATERYALLERİ

Salgın sürecinde eğitimin iyi yönetildiğini söyleyemediklerini dile getiren Maviş, “Geçtiğimiz yıl tüm dünya gibi, biz de hazırlıksız yakalanmış ve eğitimi kısıtlı imkanlarla sürdürebilmiştik. Ancak, geçen bir yıl içerisinde Bakanlık ve ilgili daireler bu süreçte uygulanacak bir yol haritası geliştirememiştir.” ifadelerini kullandı.

Yüz yüze eğitimin tam devam edemediği, uzaktan eğitimin devreye girdiği bu dönemde yeni bir eğitim programının tasarlanması gerektiğini dile getiren Maviş, eğitim programlarının önümüzdeki yıllar için de çok önemli bir ihtiyaç olduğunun açık olduğunu, öğretmenlerin katılımıyla açık, anlaşılır, sadeleştirilmiş ve fırsat eşitliği yaratacak bir program hazırlamak için henüz geç olmadığını kaydetti. 

Eğitim programlarının yanında, çağdaş öğretim yöntem ve teknikleri kullanılarak uzaktan eğitime uygun materyal geliştirme konusunun da önemli bir eksiklik olduğunu kaydeden Maviş, öğrenci ihtiyaçlarını sadece temel derslere indirgemeyen, öğrencilerin hem akranlarıyla hem de öğretmenleriyle konuşup paylaşım yapabileceği rehberlik hizmetlerinin de önemli bir ihtiyaç olarak karşılarında durduğunu belirtti.  

GENEL FİZYOLOJİK VE PSİKOLOJİK SAĞLIK

Salgın nedeniyle öğretmen ve öğrencilerin çok uzun saatleri evde kapalı olarak ve bilgisayar başında geçirdiğine dikkat çeken Maviş, “Alışkın olmadığımız bu durum, bir takım genel fizyolojik ve psikolojik sağlıkla ilgili sorunlar yaratabilmektedir. Bu anlamda da okullara destek verilmelidir.” dedi.

DENETLEME, DEĞERLENDİRME VE YÖNLENDİRME

Uzaktan eğitim ile ilgili en önemli eksikliklerden birisinin de denetleme ve yönlendirme mekanizması olduğunu dile getiren Maviş, bu konuda çağdaş bir yaklaşımla hemen çalışma yapılması gerektiğini kaydetti.

UZAKTAN EĞİTİMDE ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME

Uzaktan eğitimde ölçme ve değerlendirme konusunda nasıl değerlendirme yapılacağı konusunda da önemli eksikliklerin söz konusu olduğunu dile getiren Maviş, eğitim programı hedeflerine ulaşılıp ulaşılmadığını ölçebilecek uygun ölçme-değerlendirme araçlarının geliştirilmesi ve bunların yaygınlaştırılması gerektiğini kaydetti. 

EŞİTSİZLİKLER

Dezavantajlı grupların uzaktan eğitim döneminde cihaz, internet erişimi, eğitim programı, aile desteği ve sosyalleşme gibi eşitsizlikler ile boğuşurken, okulların açık olduğu dönemde de katılım yönünden eşitsizlikler oluştuğunu dile getiren Maviş, “Bunun en güzel örneği özel gereksinimli bireylerin katılım oranı ile açıklanabilir. Artan vakalar ve sisteme olan güvensizlikten dolayı özel eğitimde katılım yüzde 16 oranında kalmıştır.” ifadelerini kullandı.

“BU YILI ‘SANCILI’ OLARAK İFADE EDEBİLİRİZ”

Yukarıda bahsedilen tüm eksikliklerin göz önünde bulundurulduğu zaman, bu yılı en basit tabirle ‘sancılı’ olarak nitelendirdiklerini kaydeden Maviş, 2021-2022 eğitim yılı okul öncesinden 12. sınıfa kadar olan bütün eğitim kademelerinde yeniden düzenlenme ve gerekirse tekrar edilmesi konusunun da tartışılması gerektiğini belirtti. 

“İVEDİLİKLE EĞİTİM BİLİM DANIŞMA KURULU OLUŞTURULMALI”

Maviş ayrıca, aylardır ısrarla çağrısını yaptıkları ve Eğitim Bakanlığı’nın kulak tıkadığı Eğitim Bilim Danışma Kurulu’nun ivedilikle oluşturulması ile birlikte eğitim-öğretim sürecine sağlıklı bir şekilde yön verilebileceğini belirtti. 

Anahtar Kelimeler:
KTÖSOkullar
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.