KKTC Doğal Afet Arama ve Kurtarma Derneği (DAAK) kurulduğu günden bu yana ; KKTC Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı tarafından düzenlenen “Depremlerde Hareket tarzları ve Arama Kurtarma Eğitimleri,  İntergaz tarafından organize edilmiş “Yangın güvenliği ve yangınlarda hareket tarzları” eğitimi , “Savox Delsar Akustik Dinleme Cihazı”eğitimi, “İHA 1 Pilotu” eğitmi, Uluslararası ve 193 ülkede geçerli EFR “Acil ilk ve ikincil yardım” eğitimlerini tüm personeli ile başarıyla tamamlamıştır.

Bu eğitimlerin akabinde T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile yapılan görüşmeler ve protokole istinaden KKTC DAAK bugün sabah itibarı ile Depremde Arama ve Kurtarma Eğitim programına katılmak üzere 18 kişilik bir eğitim grubu ile Ankaraya hareket etmiştir. 

Bu bağlamda KKTC DAAK Sivil Toplum Örgütü ,  T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Eğitim ve Tatbikat yapacak olmasından ötürü bir ilki gerçekleştirmiştir.

KKTC DAAK ekibi Ankara temaslarına Anıtkabir ziyareti ile başlamış ardından Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezine (AFAD EĞİTİM MERKEZİ) yerleşmiştir.

Savaşan: Coşkulu kutlamalar kimliğimizin kanıtıdır Savaşan: Coşkulu kutlamalar kimliğimizin kanıtıdır

Ekip 1 hafta sürecek “Afet Eğitim “programlarına iştirak edecek nihayetinde yapılacak olan aldıkları tüm eğitimleri kapsayacak tatbikat sonrasında sınav değerlendirmesine tabi tutulacaktır.

Yapılacak olan eğitimlerle ilgili bilgilendirme ve görseller hafta içerisinde sosyal medya üzerinden paylaşılmaya devam edecektir.