Kanser Hastalarına Yardım Derneği-Tulips Başkanı Raziye Kocaismail, 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

Kocaismail yaptığı yazılı açıklamada, meme, prostat, kolon, rahim kanserlerinin erken teşhisle önlenebilir kanser türleri olduğunu, önlemin ise yıllık rutin taramalarla sağlanabileceğini, bu taramaların da devlet eliyle ücretsiz yapılması gerektiğini belirtti.

Derneğin bu konunun takipçisi olacağını kaydeden Kocaismail, “Bu takipten murat edilense; insan sağlığını ve hayatını korumak, kanser olduktan sonra alınacak pahalı ilaçlara gereksinim kalmadan devlet bütçesini de korumaktır” dedi.

Bu amaçla nisan ayı içinde Başbakan ve Sağlık Bakanını Meclis’te ziyaret edeceklerini dile getiren Kocaismail, taleplerini ileteceklerini kaydetti.

Araştırma: Flavonoid tüketimi yaşla bağlantılı zihinsel gerilemeyi azaltıyor  Araştırma: Flavonoid tüketimi yaşla bağlantılı zihinsel gerilemeyi azaltıyor 

Taleplerine de değinen Kocaismail, şunları kaydetti:

“50 yaş üzeri erkek nüfusunun tespit edilerek PSA kitlerini her bir birey için tüm sağlık ocaklarında ve hastanelerde bulundurmaları, Ekim ayında memesinde sorun olduğunu fark eden kadınların tümüne ultrasound ve akciğer grafisinin yapılması, bağırsakta sorun olsun olmasın kadın erkek erişkin herkese gaita tahlili ve tüm kadınlara belli bir yaş itibarıyla smear testinin yapılması”

“CİDDİ ÇALIŞMALARLA BAŞARI SAĞLAYABİLİRİZ”

Ülkenin pilot bölge kadar küçük ve nüfusun da büyük bir oranının aynı genetik yapıya sahip olduğunu belirten Kocaismail, bu bağlamda kanseri önleme ve kanser yapıcı nedenleri bulmanın ciddi çalışmalarla çok başarılı olabileceğini vurguladı.

“İnsanımızı kanser olmadan koruma yoluna gitmek istiyoruz” diyen Kocaismail, “Bu amaçla konuyu her gün gündemde tutarak kanser konusunda bu güne kadar vatandaşla ve hükümet yetkilileri ile bütünleşerek birçok başarıya imza attık. Dernek erken teşhis olanaklarının sağlanması için işbirliği, teşvik ve baskı unsuru yaratacaktır” dedi.

Tedavinin kanser kontrol programının son bacağı olduğuna işaret eden Kocaismail, sıralamanın eğitim, bilinçlendirme, tarama, araştırma, tedavi olması gerekirken, “Ülkede rutin kontrollerle korumak yerine kanser olduktan sonra pahalı ilaçlar ve insan sağlığını tehdit eden kanser teşhisinden sonra tedavi etmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Derneğin 2023 yılı içinde bu tema ile gerekli çalışmaların destekçisi ve takipçisi olacağını söyleyen Kocaismail, sağlıklı günler dilerken herkesin taramalarını yapması önerdi.