03 Kasım 2014 Pazartesi 11:11
Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi, komiteye geri gönderildi
banner10

Meclis Genel Kurulu, Birleşitirimiş Askerlik(Değişiklik) Yasa Önerisi'ni yeniden görüşülmek üzere oy birliği ile komiteye geri gönderdi.

Meclis Genel Kurulu bugün saat 10.00’da, “Birleştirilmiş Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi” gündemiyle toplandı.

Genel görüşmesi 27 Ekim tarihli genel kurul toplantısında tamamlanan “Birleştirilmiş Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi”nin madde madde görüşülüp, oylaması, "gündeme gelen yeni önerilerin dikkate alınması" adına gruplar arası varılan mutabakat gereği bugünkü birleşime ertelenmişti.

Hukuk Siyasi  İşler ve Dışilişkiler Komitesi, “Birleştirilmiş Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi”ni, CTP-BG Girne Miletvekili Abbas Sınay ile TDP  Miletvekillerinin  sunduğu “Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerileri”ni birleştirerek;  Başbakanlık, Başsavcılık ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı yetkililerinin vermiş oldukları bilgiler ışığında hazırlamıştı.

Vicdani ret hakkının, oy birliğiyle reddedildiği için yer almadığı birleştirilmiş öneride, ülkenin ara eleman ihtiyacını karşılayan meslek liselerinin teşvik edilmesi amacıyla meslek lisesi mezunları ile benzer bir eğitim olan kalfalık belgesi alanlar için askerlik süresinin 12 aya düşürülmesi öngörülüyor. Öneride ayrıca, sporun ve sporcuların desteklenmesi, hem spor yaşamlarının kesintiye uğramaması, hem de ileride ülkelerine dönebilmeleri amacıyla, 9 yıl yurt dışında lisanslı profesyonel sporculuk yapan kişilere bedelli askerlik hakkı tanınıyor.

Abbas Sınay’ın sunduğu öneri, “Askerlik süresinin kısaltılması, meslek lisesi ve iki yıllık yüksekokul mezunlarına özel olarak süre kısaltılması,  özel statüde askerlik yapma hakkı olanlardan, anne veya babasından biri 90 günden fazla ülkede kalanların hakkını kaybetmemesi, bunun yerine anne ve babası birlikte 90 günden fazla ülkede kalanların bu haktan yararlanamaması, Lisanslı ve profesyonel sporcuların 9 yıl yurt dışında kalmak şartıyla belli bir ücret ödeyerek bedelli askerlik yapabilmesi, 49 yaşından büyük olanların her şekilde askerlikten ve bedelli askerlik için ücret ödemekten muaf tutulması, Yedek subay olarak askere gittikten sonra doktoraya hak kazananların bedelli askerlikten yararlanmak veya kalan askerlik süresini doktora bittikten sonra yapmak üzere serbest bırakılması, 60 gün olarak yer alan fakat yasanın içeriğinde 90 gün olarak belirtilen, bedelli askerlik için ülkede kalma süresinin, geçici maddede de 90 güne çıkarılması”nı içeriyordu.

TDP  Milletvekillerinin sunduğu öneri ise, “Vicdani ret hakkının kullanılması, askerlik süresinin 8 aya kadar kısaltılması ve mesai şeklinde çalışıp evine gidebilen subayların 10 ay askerlik yapması,  90 gün olarak belirlenen ülkede kalma süresinin çok kısa ve yetersiz olması sebebiyle 120 güne çıkarılması,  kaçaklara ve bedelli askerlik hakkı olup işlemlerini yaptıramamış olanlara af getirilmesi, en az on yıldan beri yurt dışında yaşayanlara bedelli askerlik hakkı tanınarak, yurt dışındaki yurttaşların ülke ekonomisine katkı yapması ve ülkeye dönüşlerinin mümkün olması”na ilişkin düzenlemeler öngörüyordu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Birleştirilmiş Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni, yeniden değerlendirmek üzere oy birliğiyle komiteye geri gönderdi.

Genel kurulun bugünkü gündemindeki tek yasa olan önerinin görüşülmesine geçildiğinde ilk sözü alann DP-UG Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, yasa önerisinin yeniden komiteye götürülmesini ve önerilerin orada görüşülmesini önerdi.

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da söz alarak, yasa önerisinin bir hafta içinde sonlanmasını beklediklerini ancak bugün yasanın komiteye geri çekilmesi önerisiyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

TDP olarak bazı talep ve önerileri bulunduğunu kaydeden Çakıcı, süre indiriminin sadece meslek lisesi mezunlarını değil, tüm kesimleri kapsaması ve vicdani ret konusunun da dahil olduğu bir takım önerileri olduğuna işaret etti. Çakıcı, hükümetin yasayı komiteye geri çekip, kısa sürede tamamlayacağı ciddiyeti görmeleri halinde, geri çekilmesine onay vereceklerini belirtti.

UBP Milletvekili Hüseyin Özgürgün de konuşmasında, askerlik konusunun ciddi bir konu olduğunu ve güvenliği ilgilendiren askerlik konusunda popülizm yapmamak gerektiğini söyledi.

Özgürgün, yasa önerisinin, spekülasyon yapılmayacak şekilde geri çekilmesi gerektiğine işaret ederek, konuyu, gençlerde çok fazla beklenti yaratmadan kısa sürede komitede halledilmesi gerektiğini belirtti. Hüseyin Özgürgün, yasa önerisinin geri çekilmesine itirazları olmayacağını söyledi.

YORGANCIOĞLU: “ÖNEMLİ OLAN UZLAŞMAYA ÇALIŞMAK”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da konunun speküle edilmemesi gerektiği ve kısa sürede genel kurula getirilmesi inancını kendisinin de taşıdığını belirtti.

Yorgancıoğlu, tüm önerilere de açık olduklarını ve saygı duyduklarını ancak komiteye sunulan her önerinin kabul edileceği garantisinin de olmadığını söyledi.Yorgancıoğlu,  “Burada önemli olan bir kez daha uzlaşmaya çalışmak ve herkesin hassasiyetini dikkate alarak, bir öneri hazırlamaktır” dedi.

ERHÜRMAN: “KAMUOYUNDA YENİ BEKLENTİLER YARATILMAMALI”

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı Tufan Erhürman da konuşmasında, yasa önerisinin yeniden görüşülmek üzere geri gönderilmesini önerdi.

Erhürman, Askerlik Yasası değişiklik önerisi süreci hakkında bilgi verdiği konuşmasında, affın süresi ve vicdani ret gibi konuların siyasi irade gerektiren konular olduğunu belirterek, önerinin komitede ele alınıp, değerlendirilmesinin doğru olacağını söyledi.

Komitenin profesyonel askerlik gibi bir konuyu görüşmeyeceğine işaret ederek, kamuoyunda yeni beklentiler yaratmamaya özen gösterilmesini isteyen Erhürman, ortada olan 2 ana öneri ve onlara getirilen ek önerilerin değerlendirileceğini belirtti. Erhürman, komitenin en fazla 2 toplantı ile spesifik konularda siyaseten karar alacağını kaydetti.

Genel kurul daha sonra, yasa önerisinin yeniden değerlendirilmek üzere komiteye geri gönderilmesini oyladı ve öneri oy birliğiyle kabul edildi. Oylamanın ardından kurul bugünkü çalışmasını tamamladı.

Genel kurulun bir sonraki toplantısı 6 Kasım Perşembe günü gerçekleşecek.

banner22
Son Güncelleme: 03.11.2014 12:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31