28 Eylül 2016 Çarşamba 16:37
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda teknik toplantı
banner10

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda bugün çalışma hayatını düzenleyen İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili tüzükler hakkında teknik toplantı yapıldı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner’in de hazır bulunduğu toplantıya, Makine Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar  Odası ve Elektrik Mühendisleri Odası Başkanları  ile Bakanlık yetkilileri katıldı.

İş Yasası  kapsamında yapılan  “İnşaatlarda İşçi Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü”, “Basınçlı Kaplar Denetim Tüzüğü”, “Kaldırma Cihazları ve Aksamları Denetim Tüzüğü” ile “Asansörler Denetim Tüzüğü”nün günün  şartlarına uygun olarak  değiştirilmesi  ve tadil edilmesi amacıyla Bakanlık ile ilgili paydaşlar görüş alışverişinde bulunarak ortak çalışma grubu oluşturdu.

SANER

Toplantının başında söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner, iş sağlığı ve güvenliğinin ülke gündeminde yer alan önemli konulardan biri olduğuna dikkat çekti.

Yaşanan her iş kazası sonrasında, ilk olarak  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın önlem alması için göreve çağrıldığı anımsatan Saner,  bu alanda doğru ve düzgün  işler yapılabilmesi için  alfabenin  sonundan değil başından başlanması gerektiğine vurgu yaptı.

Ülkede inşaat maliyetini belirleyen iki  kurumdan birinin Planlama İnşaat Dairesi diğerinin de Kıbrıs Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği olduğunu anlatan  Saner, çıkılan ihalelerde  malzeme fiyatına inşaatların  tamamlanmasının  beklendiğini  ifade etti ve bunun da mümkün olmadığını söyledi.

Bakanlık olarak iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında yer alan tüzüklerde bir takım eksiklikler tespit ettiklerini kaydeden Saner, tüzüklerle ilgili sıkıntıları paydaş örgütlerle ele almayı ve gerek tüzükleri, gerekse iş yaşamında yapılması gereken değişiklikleri paydaşlarla birlikte tartışıp, çözüm üreterek ülkeye çağdaş bir iş sağlığı ve güvenliği kazandırmak için katkı koymak istediklerini belirtti.

AKTAÇ

Mimarlar Odası Başkanı  Türker Aktaç da toplantıda yaptığı konuşmada,  İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatında yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması için  her türlü işbirliğine hazır olduklarını, mevzuatın bir an önce uygulamaya konulması için  destek vermekten memnuniyet duyacaklarını söyledi.

AYSAL

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Seran Aysal da  inşaat alanında disiplinin sağlanmasının  ve iş sağlığı güvenliği mevzuatının uygulanmasının  yapı denetimi ile mümkün olacağına işaret etti.

Baysal, yerel yönetimlerin de kendi bölgelerinde yapı denetimi konusunda destek vermesi gerektiğini savunarak, kaçak inşaatların ülkede büyük sıkıntı yarattığını; kaçağı engellemek ve mücadele etmek için yapı denetiminin  önemli rol oynadığını vurguladı.

GİRGEN

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mert Girgen ise,  iş sağlığı ve güvenliği alanında sorunların bütünlüklü olarak çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

“Bütünlüklü olarak  bir hükümet politikası oluşturulursa inşaat kalitesi artar” diyen Girgen,  Çalışma Bakanlığı’nın bu konuda İçişleri Bakanlığı ile  ortak çalışma yapması gerektiğini söyledi.

TAŞÇIOĞLU

Makine Mühendisleri Odası  Başkanı Emir Taşçıoğlu da, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın 2008 yılında  oy birliğiyle geçen  yasalardan biri olduğunu anımsatarak, yasa kapsamında  10 tüzüğün çıkarıldığını, ancak tüzüklerde düzelmesi gereken bir takım eksiklikler olduğunu  ifade etti.

İş sağlığı ve güvenliğinin müteahhitler tarafından gider ve külfet olarak görüldüğünü kaydeden Taşçıoğlu,  yalnızca Çalışma Bakanlığı’nın denetimi ile bu alandaki sorunların çözülemeyeceğini belirtti.

İş sağlığı ve güvenliğinin yalnızca inşaatlarla ilgili olmadığını, sanayi sektörü ve taş ocakları başta olmak üzere farklı faaliyet alanlarını da kapsadığını ifade eden  Taşçıoğlu, Oda olarak üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını  ifade etti.

Çalışma toplantısı, 11 Ekim Salı günü  devam edecek.

banner22
Son Güncelleme: 28.09.2016 16:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31