25 Ocak 2016 Pazartesi 11:00
1409 Okunma
'Kaşıkla verip, kepçeyle alıyor'

Hür-İş Başkanı Yakup Latifoğlu,  zamların devam edeceğini vurgulayarak, “Hükümet şu an kaşıkla verip kepçeyle geri alıyor. Çünkü bütçe her zaman açık vermekte ve bu açığı büyütmemek adına halkın cebindeki paraya göz dikilmektedir” diye konuştu

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş, kamu çalışanlarına yapılan 4,60 oranındaki artışın artış olmadığını vurgulayarak, “Bu artış yasa gereği zorunlu yapılmıştır. Hükümetin becerebildiği tek icraat zam yapmak” dedi

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de, bu artışın zamları karşılamayacağını belirterek, “Artışı kamu çalışanlarına yapıyor, ama zamları tüm toplum ödüyor. Parayı alınması gereken yerlerden almayıp, kamu ve özel sektör çalışanlarından alıyorlar” dedi

Eniz ORAKCIOĞLU

Maliye Bakanı Birikim Özgür, 2016 Mali Yılı Protokol Görüşmeleri çerçevesinde biraraya geldiği sendika yetkililerine, Ocak ayı maaşlarına hayat pahalılığından kaynaklanan 4,60 oranında artışı maaşlara yansıtacağını açıklamasının hemen akabinde,  Resmi Gazete’de yayınlanan harç değişikliklerinde pul yasasından evlenme harçlarına, ehliyet ücretlerinden seyrüsefer ücretlerine kadar her şey zam yapması sendikaları çileden çıkardı. Zamları ve kamu çalışanlarına yapılan artışı Yeni Bakış'a değerlendiren Sendika başkanları, “Hükümet 1 veriyor ama 5 alıyor”, “kaşıkla verip kepçeyle geri alıyor” gibi yorumlarda bulundu.

HÜR-İŞ Başkanı Yakup Latifoğlu;

“Kaşıkla verip, kepçeyle alıyorlar”

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Yakup Latifoğlu, zamların arkasının geleceğini vurgulayarak, “Hükümet şu an kaşıkla verip kepçeyle geri alıyor. Çünkü hükümet bütçede her zaman açık vermekte ve bu açığı büyütmemek adına halkın cebindeki paraya göz dikmekte. Zamların daha da artacağını düşünmekteyim ve bunun için endişe duyuyorum. Maaşlara yapılan 4,60 oranındaki artış ise yasaya uymak ve yükümlülüklerini yerine getirmenin gereği diye tanımlanabilir. Ama bunu bir şekilde bunu çalışanlardan ve dar gelirlilerden misli ile geri alacaklardır. Geçmişte de bu hep böyle oldu” şeklinde konuştu.

KAMU-SEN Başkanı Mehmet Özkardaş,

 “Yapılan artış değildir”

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Başkanı Mehmet Özkardaş ise, hükümetin kamu çalışanlarına yaptığı artışın yasa gereği hayat pahalılığına göre yapılan artış olduğunu vurgulayarak, “Yapılan bu artış, aslında artış değildir. Bunu topluma bu şekilde lanse etmek yanlıştır, çünkü bu yapılan yasa gereği ve hükümetin eksik hesapladığı hayat pahalılığı üzerinden yapılmıştır. İğneden ipliğe, sağlık harcamalarından ve gıdadan tutun her şeye zam gelmiştir, şu an asgari ücret yoksulluk sınırının altındadır, göç yasası ile işe girenlerin de asgari ücretliden farkı yoktur, tüm bunlara rağmen hala 4,60 artış olduğu vurgulanıyor. Hükümetimiz icraat hükümeti olarak kuruldu ve ehliyet ücretlerinden seyrüsefer ücretleri gibi birçok kaleme zam yapmak. Hükümetimizin icraatı budur. Hükümet in yapmayı becerdiği icraat ise; zam yapmak, vergi ve stok affı çıkarmak, yolsuzlukların üzerini kapatmaktır ve partizanlık yapmaktır. Bunların yanında birde kim bakan olacak icraatı ve müdürleri müsteşar yapma icraatlarını da unutmamak gerekir” dedi.

KTÖS Genel Elcil;

“Hükümet 1 veriyor, 5 alıyor”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil de, kamu çalışanlarına yapılan 4,60 oranındaki artışın yapılan zamları karşılamayacağını belirterek, “Artışı sadece kamu çalışanlarına yapıyor, ama zamları bütün toplum ödüyor. Dolayısıyla TL’nin değer kaybetmesi ve hayat pahalılığını ele alacak olursak yapılan artış çok düşüktür. Çünkü hayat pahalılığı ve dövizin yükselmesinin getirdiği alım yüzdesindeki kayıp çok daha büyüktür. Türkiye TL kullanıyor ve oradaki hayat pahalılığı oranları bizden çok daha yüksektir. Burada Devlet Planlama Örgütünün bunları manipüle ettiği de açıktır. Hükümet 1 veriyor ama 5 alıyor. Tüm bunların içerisinde en önemlisi ise asgari ücretin artırılmamasıdır. Hükümetler her zaman için hesabını iyi yapıyor. Para alınması gereken yerlerden para almıyorlar. Bunun yanında verilen teşvikler sadece belirli kişiler arasında bölüşülüyor ve hükümet bunları düzenlemek için çaba göstermiyor. Eğitimde vergi muafiyeti vardır ve ülkedeki özel üniversitelerin vergi vermediğini görüyoruz. Kısacası korkunç bir rant ekonomisi var ve bunların üzerine giden de yok. hükümet kolaya kaçarak devlet çalışanlarını ve özel çalışanları mağdur ediyor. Gerek asgari ücreti artırmayarak, gerekse hayat pahalılığını gerçek anlamda vermemekle mağdur ediyor” dedi.

Kaynak: Yeni Bakış

Son Güncelleme: 25.01.2016 11:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.