Barış Harekatı'nda görev alan F-100C uçağı Yavuz Çıkarma Plajı'nda Barış Harekatı'nda görev alan F-100C uçağı Yavuz Çıkarma Plajı'nda

Memur-Sen'den konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği, (UAESEB) 16. Temsilciler kurulu toplantısı 24-27 Haziran 2024 tarihlerinde Kosova’da gerçekleştirilmiştir.

                            Bu toplantıya Türk Eğitim Sen, Azerbaycan tahsız işçileri Azad hemkarlar ittifakı, Kıbrıs Türk Memur Sen, Kuzey Makedonya Ufuk Derneği ile ev sahibi Kosova Öğretmenler Derneği yöneticileri katılmışlardır.

                          Alınan tavsiye kararlarında, Türk Dünyası arasında,eğitim koordinasyon ajansı kurulması, müfredat güncellemelernin yapılması, Türk Dili Müzesi kurulması, Türk Dünyası Açık Araştırmacı ve Katılımcı Veri Bankası, Beyin Göçünün önlenmesi gibi, önemli konular yeralmıştır.

                        Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ilgili kararda ise, 1974 mutlu barış harekatı’nın 50. Yıldönümünde, ‘’50 yılında, Kıbrış Barış Harekatı, alternatif bakış açılarıyla Türk tarihindeki yeri’’ başlıklı bir konferansın yapılması yeralmıştır.

                        Konuk heyetler, Türkiye Cumhuriyeti Pristine Büyükelçisi Tunç Angılı’ya, Mamuşa Belediye Başkanı Abdül Hadi Krasniç’e, TC Kosova Başkonsolosu Celal DOĞAN’a ve Kosova Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Fikrim DAMKO’ya nezaket ziyaretlerinde bulunuşlardır.

                 MEMUR-SEN olarak, bu organizasyon ve alınan kararlar nedeniyle US ESEB ve TÜRK EĞİTİM SEN Genel Başkanı Talip GEYLAN’a teşekkür ederiz

                 Alınan kararların, Türk Dünyası için hayrına vesile olmasını dileriz.