İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, KP TV’de bakanlık icraatları ve kurultay ile ilgili soruları yanıtladı.

Çalışma affı gündeme gelirken, önce çalışma bakanlığının çok sayıda kayıt dışı çalışan tespit ettiğini, konu genişleyince, İçişleri Bakanlığının çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Mağusa’nın en güzel balkonu ve en güzel bahçesi seçildi Mağusa’nın en güzel balkonu ve en güzel bahçesi seçildi

Dursun Oğuz, Sektör içinde özellikle daha önce KKTC‘de kalmış, çalışmış kişilere izin verilmesi yönünde bir talep söz konusu olduğunu, sektör temsilcilerinin tanıdığı, bildiği eski çalışanı için izin başvurusu yaptığı söyledi.

Oğuz, “Sadece yurtiçine, muhaceret yönünden sorunu olanlar, işyerine kayıt ve bir asgari ücret ödeme karşılığı kayıt altına alınacak. Yurtdışından ise tarım ve hayvancılık amaçlı işlerde çalışacak, ama önceden KKTC’de çalışmış olması şartıyla bir açılım yapılacak” dedi.

Muhaceret Affı için özellikle TC ile KKTC’liler arasında yaşanan evliliklerle ilgili sıkıntı yaşandığını ifade eden Dursun Oğuz, “Kimsesine ayrılın, boşanın diyemeyiz. 2-3 milyon TL ceza ödemesi gerekenler ortaya çıktı. Şimdi af ile 1 Asgari ücret ödeyerek KKTC’de bağı olma şartı koyduk” dedi.

Suçluları ülkeye getirmek gibi bir durumun sözkonusu olmadığını ifade eden Dursun Oğuz, KKTC ile bağı olmayan birisine affının da sözkonusu olmayacağını söyledi.

Dursun Oğuz, UBP Kurultayı ile ilgili soru üzerine istikrar vurgusu yaptı ve “ Kabinesinde görev almış birisi olarak, Ünal Üstel dışında hareket etmem sözkonusu olamaz. Biz bu yolu 2028 yılına kadar Sayın Ünal Üstel ile birlikte yürüyeceğiz” dedi.