Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Ozan Özder, olguları aktardı.

Polis, 16.01.2023 tarihinde saat 09.15 raddelerinde zanlı 1'in  Merkezi Cezaevi’nden  Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne getirilip, mahkeme hücrelerine yerleştirilen İ.Y'ye verilmek üzere görevli polise içinde meyve suyu olan bir poşet verdiğini anlattı.

Polis, meyve suyu kutusunun içinde 99 adet içinde uyuşturucu madde olduğuna inanılan hapın bulunarak emare alındığını ve zanlının tutuklandığını belirtti.

Polis, yürütülen soruşturmada zanlı 1'in söz konusu poşeti aranan bir şahıstan aldığının belirlendiğini söyledi.

Polis, söz konusu hapları zanlılara zanlı 2'nin 100 adet olaran verdiğinin tespit edildiğini, zanlının ise konu hapları zanlı 3'ten aldığının belirlendiğini anlattı.

Polis, zanlı 2 ve 3’ün gönüllü ifade verdiğini ve zanlı 3’ün İngiltere’den 250 adet uyuşturucu içerdiğine inanılan hap ithal ettiğini ve hapları içtiğinin tespit edildiğini belirtti.

Polis, zanlı 3’ün Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde uyuşturucu tedavisi gördüğünü ve ele geçirilen hapların  hastaneden tedavisi için aldığı haplar olduğunun tespit edildiğini anlattı. Polis, soruşturmanın devam ettiğini, aranan 2 şahıs olduğunu belirteren, zanlıların 3 gün tutuklu kalmasını talep etti.

 Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Nil Elodie Çeliker, zanlıların 3 gün tutuklu kalmasına emir verdi.