30 Eylül 2016 Cuma 11:52
849 Okunma
'Yoğunlaştırılmış görüşmeler Salı günü başlayabilir'

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in New York sonrası ilk görüşmelerinin Salı (4 Ekim) günü gerçekleşmesinin beklendiği haber verildi.

Alithia “Günaşırı Görüşmeler” başlıklı haberinde, liderlerin, yoğunlaştırılmış görüşmelerinin önümüzdeki Salı günü yeniden başlamayıp günaşırı görüşmelerle devam etmesinin beklendiğini, yeni turda hedefin, Güvenlik ve Garantiler konusunda bir uluslararası konferans için temel yaratılması olduğunu yazdı.

GÜNAŞIRI GÖRÜŞMELER…

“Artık her iki tarafın da toprağın güvenlik konularıyla ilgisi olmadığını anladığını, bunun olumlu gelişme addedildiğini, Rum tarafının Camp David tipi bir görüşmeyi kabul edebileceğini” yazan gazete, Rum Sözcü Nikos Hristodulidis’in “The aims of punishment” konulu uluslararası kongrede yaptığı açıklamaları aktardı.

Habere göre liderlerin yurtdışında Camp David tipi bir görüşme yapıp yapamayacakları, Rum tarafının böyle bir görüşmeye sıcak bakıp bakmadığı sorusuna muhatap olan Hristodulidis, “Sayın Akıncı’nın açıklamalarından anlaşıldığı üzere Toprağın artık Güvenlik ve Garantilerle bağdaşık olmadan görüşülmesi gereği vardır. Doğru yöndeki bu gelişmeyi kayda değer buluyoruz. Ne zaman ve nasıl yapılacağı tamamen iki liderin yetki ve sorumluluğundadır” dedi.

Hristodulidis liderlerin bir sonraki görüşmesinin “muhtemelen gelecek Salı günü yapılacağını”  belirterek, “Görüşme, müzakerelerin yeni yoğunlaştırılmış aşamasının başlangıcı da olacak” dedi, şunları ekledi:

“Görüşmenin Pazartesi günü olması, her iki tarafın da (başka) yükümlülükleri olduğundan mümkün değil. Başlamak için en muhtemel gün Salıdır ancak prosedürün yeni aşamasının tam olarak ne zaman başlayacağına liderler BM aracılığıyla karar verecek. Görüşmelerin daha da yoğunlaştırılması kararlaştırıldı. Haftada 3-4 görüşme olacağı kanaatindeyim.  Tarihlerin bugün netleşmesi bekleniyor.”

“ÖYLE BİR ANLAŞMA YOKTU, BAŞKAN’IN BİR ANLAŞMAYI BOZMASI DA SÖZ KONUSU DEĞİL”

Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in New York’taki üçlü görüşmede BM Genel Sekreteri’ne götürecekleri mesaj konusunda anlaşıp anlaşmadığı sorulan Hristodulidis “Öyle bir anlaşma yoktu, dolayısıyla Başkan’ın herhangi bir anlaşmayı bozması da söz konusu değil” cevabını verdi. “Yani, Akıncı’yı yalanlıyor musunuz?” sorusuna karşılık da Hristodulidis, “iki lider arasında, Akıncı’nın söylediği konuda anlaşma yoktu” dedi, şunları ekledi:

“Sayın Akıncı’yı bu tür açıklamalar yapmaya iten nedenleri bilemem. Başkan Anastasiadis adına söyleyebileceğim; farklı görüşler, farklı yaklaşımlar olması, anlaşmazlıklar olması gayet normaldir ancak bütün bunlar kamuoyu önünde diyalogla çözülemez.”

Hristodulidis’e, bazı Rum siyasi partilerin istediği gibi Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide konusunu gündeme getirip getirmediği de soruldu. Hristodulidis “Sayın Eide hakkında hiçbir konu gündeme getirilmedi.  Başkan’ın kafasında soru işareti yaratan bazı açıklamalar oldu, bu nedenle Sayın Eide ile irtibat kurdu. Eide de sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyledi” cevabını verdi.

ANASTASİADİS VATANDAŞLIKLAR KONUSUNU GÜNDEME GETİREBİLİR

Hristodulidis, KKTC’nin -belki yılsonundan önce- yeni vatandaşlıklar vermesi konusuyla ilgili soruya karşılık da, “yakın geçmişte Kıbrıs Türk basınında gördüğümüz bir konuydu. Başkan konuyu Sayın Akıncı’nın önüne koydu, o da bu konuda var olan yakınlaşmayı yineledi. Akıncı’nın o zamana kadarki teyitlerine göre şu anda böyle bir şey yok.  Başkan Anastasiadis meseleyi, gelecek hafta yapacakları görüşmede gündeme getirmeye karar verebilir” dedi.

Simerini “Eide’den Rahatsız Ama…”  başlıklı haberinde Rum Sözcü Nikos Hristodulidis’in dünkü açıklamalarını “hükümet Eide’nin Türkler lehinde taraflı tutumundan rahatsız ancak eleştirel görünmüyor” yorumuyla aktardı.

“ANASTASİADİS EIDE’NİN GİTMESİNİ GÜNDEME GETİRMEDİ”

Gazete Hristodulidis’in dün sabah RİK’e yaptığı açıklamada  “Ezelden beridir bütün Genel Sekreter özel temsilci/danışmanları, hatta Genel Sekreterlerle ilgili mesele oldu”  dediğini ancak “momentumu koruma çabasıyla, ‘Başkan Anastasiadis, muhalefet partilerinin istediği gibi gitmesini gündeme getirmedi’” dediğini yazdı.

Habere göre Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile görüşmesini de değerlendiren Hristodulidis, “Brexit’ten (İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı) sonra, BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi tek AB üyesi ülke Fransa’dır. Kıbrıs sorununda, özellikle de Güvenlik konularında çok daha güçlü bir rol oynamasını umuyoruz. Başkan’ın Güvenlik Konseyi daimi üyeleriyle temas turlarından son derece memnunuz” dedi.

Gazete “Eide’nin bazı durumlarda yetki sınırlarının dışına çıktığını” AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun dün ilk kez kabul ettiğini yazdı.

Habere göre Eide’nin açıklama yapmadığına, sadece Simerini gazetesinin, AB’yi bilgilendirirken, uluslararası beşli konferans düzenlenmesine karar verileceğini söylediğini yazan haberi bulunduğuna dikkat çeken Kiprianu, “ancak böyle bir karar verilmemişti. Ancak her seferinde Genel Sekreter’in temsilcisinin değiştirilmesini istememiz bizi hiçbir yere götürmez” dedi.

Fileleftheros haberi “Sözcü: Toprakta Değişim… Türkler Konunun Garantilerle Birlikte Görüşülmesinde Israr Etmiyor” başlığıyla aktardı.

Son Güncelleme: 30.09.2016 11:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.