Festivalde bir konuşma yapan Başbakan Üstel,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak her zaman vatandaş odaklı düşündüklerini belirterek, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklere seslenerek,  "Sizlerin de rahatlığı için KKTC’de neler yapabileceğimiz konusunda durmadan çalışıyoruz" dedi.


Üstel, Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türk vatandaşlarla uzun bir aradan sonra tekrardan buluşmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi ve "Sizlerin varlığı bizlere güç vermektedir" şeklinde konuştu.


Başbakan Üstel,  gurbette yaşamanın ne kadar zor olduğunu iyi bildiklerini belirterek  "Bizler KKTC’de nasıl daha güzel günlere gidebiliriz diye çalışmalarını yapıyoruz”  dedi ve yurt dışında yaşam süren Kıbrıslı Türkler için de  projeleri olduğundan bahsetti. Üstel , "Sizlerle gurbette de olsanız, birlik ve beraberliğin bozulmaması,   gençlerimizin kültürlerinden uzaklaşmamaları  adına düzenlenen böylesine anlamlı bir etkinlikte beraber olmaktan duyduğum mutluluğu ifade eder, konsey yetkililerine gönülden teşekkürlerimi sunarım” diyerek sözlerini noktaladı.