Güney'e gitme hayalindeyken soluğu mahkemede aldılar Güney'e gitme hayalindeyken soluğu mahkemede aldılar

Cumhuriyet Meclis, Zalihe Çavuşoğlu Toplantı Salonu’nda gerçekleşen kabulde gazilere hitap eden Başbakan Üstel, konuşmasına, “Bugün bu ülkede hem Türkiye Cumhuriyeti hem de KKTC bayrağı dalgalanıyorsa sizlerin mücadelesi ve dik duruşu sayesindedir” dedi.
Başbakan Üstel, 20 Temmuz 1974 Harekatı’na atıfta bulunarak, “ Anavatan Türkiye, bundan tam 49 yıl önce, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin “Garanti ve İttifak Anlaşmalarından” doğan hukuki hakkını kullanarak  sadece Türklere değil Rumlara da barış getirmiş, insanlarımızın can ve mal güvenliğini sağlayarak, adaya yeniden barış ve huzur ortamını tesis edilmesine imkan sağlamıştır.Ve siz gazilerimiz sayesinde, bizler bugün özgürce bu havayı teneffüs edebiliyoruz” dedi.  Üstel, yanıbaşımızda yaşanan İsrail- Filistin savaşını da örnek gösterdi ve “Kıbrıslı Türkler de geçmişte aynı eziyet ve ızdırapları çekmiştir. Müslüman kardeşlerimiz, kadınlarımız, çocuklarımız insanlık suçu işlenerek öldürülüyor. Ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’dan başkası barışın tesis edilmesi için ciddi bir girişim yapmıyor. Hani Avrupa Birliği, hani Birleşmiş Milletler, hani insan hakları?” diye konuştu .
Başbakan Üstel, Kıbrıs konusunda 50 yıldır devam eden çözüm çabalarına ve  Türkiye Cumhurbaşkanı   Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda yaptığı KKTC’nin tanınması çağrısına  değinerek şunları kaydetti:“50 yıldır  süren çözümsüzlüğün sebebi Rum tarafının ortaya koyduğu uzlaşmaz tavırdır.  Bizlere ‘gelin kölemiz olun’ anlaşma yapalım deniyor. Ama çok yanılıyorlar. Biz Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halklarının sarsılmaz bağlarla geliştirdiği ilişkileri, karşılıklı sevgi saygı ve kardeşlik hukukumuza dayalı olarak geliştirmeye devam ediyoruz.
Aradan geçen 50 yılda, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük desteği ile halkımız uygulanan tüm haksız baskı ve ambargolara rağmen bu yıl 40. yaşını kutlayacağımız devletimizi, hak ettiği gibi dünyanın bir parçası yapmak için canla başla çalışıyoruz.”