Başbakan Ünal Üstel’in önderliğinde, trafikte uyuşturucu testlerinin önemine dair bir toplantı düzenlendi. Başbakan Üstel'in öncülüğünde gerçekleşen toplantıya, İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek, Polis Genel Müdürü Kasım Kuni, Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Teyfide Tecel Hatipoğlu, Polis Genel Müdürü Birinci Yardımcısı Ali Adalier ve katıldı.

Toplantıda yaşamını İngiltere'de sürdüren Kıbrıslı Türk Doktor Dr. Teoman Sırrı da yer aldı. Dr. Sırrı, uyuşturucu kullanımının trafikteki tehlikelerine dikkat çekerek, İngiltere'deki uygulamalardan örnekler verdi. Konuşmasında, uyuşturucu kullanımının sürücüler üzerinde yarattığı olumsuz etkileri bilimsel verilerle anlatarak, trafikte güvenliğin sağlanması adına düzenli testlerin önemine vurgu yaptı. Dr. Sırrı'ı, konunun uzmanı olarak verdiği bilgiler toplantıya katılanlar tarafından büyük ilgiyle dinlendi.

“TOPLUMSAL HUZURUN SAĞLANMASI İÇİN TESTLER YAYGINLAŞTIRILMALI”

Başbakan Ünal Üstel, uyuşturucu ile mücadelenin trafikteki güvenliği sağlamak açısından büyük bir hassasiyet taşıdığını belirterek, KKTC’de bu konuda atılacak adımların hayati önem taşıdığını ifade etti.

Üstel, özellikle genç nesillerin korunması ve toplumsal huzurun sağlanması için bu tür testlerin yaygınlaştırılmasının gerekliliğine dikkat çekti.

"MÜCADELEDE SONUNA KADAR KARARLIYIZ"

Dünyada savaş ve terörün hakim sürdüğü pek çok bölgenin perde gerisinde uyuşturucu ticaretinin olduğuna dikkat çeken Ünal Üstel şunları söyledi:

"Ne yazık ki uyuşturucu ticareti ağı üzerinde bulunan Kıbrıs  adası da durumdan payını almaktadır.

Ülkemizde artan trafik kazaları ve uyuşturucu kullanımı oranı endişe verici bir boyuta gelmiştir.

Ülkemizde sürücülerin uyuşturucu testine tabi tutulması adına çalışmalarımızı başlattık. Trafikte alkol

testi gibi uyuşturucu testinin de yapılabilmesi için ön hazırlıklarımızı yapıyoruz. Gençleri kurban seçen bu illet ile mücadelede sonuna kadar kararlıyız. Aldığımız tüm önlemlerin yanı sıra uyuşturucu ile mücadelede en önemli silahımız farkındalıktır.

Çünkü uyuşturucu kullanımının yol açtığı tahribat sadece bireysel değil, aynı zamanda toplumsaldır.

Başbakanlık bünyemizdeki Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonumuz da farkındalık, çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürmektedir. Uyuşturucu belasının gölgesinde kalan bireyleri ve toplumları kurtarmak için ailelere, eğitim kurumlarına ve sivil toplum kuruluşlarına da önemli görevler düşmektedir. Bağımlılıkla mücadele eden bireylere rehabilitasyon ve destekleyici tedaviler sunmak için gerekli adımlar atılmasına gerekli desteği vermeye devam edeceğiz. Uyuşturucu ile mücadelede en önemli güç birliktir...

47 yaşındaki Hüseyin Koca yaşamını sonlandırdı... 47 yaşındaki Hüseyin Koca yaşamını sonlandırdı...

Hep birlikte hareket ederek, uyuşturucusuz bir gelecek inşa edebiliriz."

Üstel’in, uyuşturucu ile mücadele konusundaki kararlı tutumu ve bu hassasiyetini açıkça ortaya koyması, katılımcılar tarafından takdirle karşılandı.

Polis Genel Müdürü Kasım Kuni  uyuşturucu ile mücadelede polisin üstlendiği rolü vurgulayarak, trafikte uyuşturucu kullanımı ile ilgili yapılan çalışmaların artarak devam edeceğini belirtti. Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek ise uyuşturucu testlerinin sağlık boyutuna dikkat çekerek, bu alanda yapılacak iş birliğinin önemine değindi.