Başbakan Ünal Üstel,  6 Şubat tarihinde meydana gelen asrın deprem felaketinde yaklaşık 49 bin can kaybı yaşandığını, on binlerce kişinin yaralandığını ve milyonlarca insanın da evinden olduğunu söyledi.

Deprem felaketinde 49 KKTC vatandaşının yaşamını yitirdiğini, bunlar arasında voleybol şampiyonası için Adıyaman’da bulunan küçük sporcuların da bulunduğunu anımsatan Üstel, iki ülke olarak tarihin en büyük felaketiyle yüzleşildiğini söyleyerek, başsağlığı diledi.

“Deprem sürecinde KKTC olarak yıllardır her hal ve şartta tek vücut olarak yanımızda duran Anavatanımızın yanında olmak için bizler de elimizdeki tüm imkanları seferber ettik” diyen Üstel, tüm arama kurtarma ekiplerini deprem bölgesine sevk ettiklerini belirtti.

Üstel, Azerbaycan ile birlikte Türkiye’ye en çok uluslararası arama kurtarma ekibi gönderen iki ülkeden biri olduklarını dile getirerek, “Bu da zor günde gerçekten üç devlet, tek millet olarak hareket ettiğimizin en somut göstergelerinden bir tanesidir” dedi.

Arama kurtarma faaliyetlerinin yanında, deprem felaketinin yaralarının sarılması için, 100’e yakın TIR’la deprem bölgelerine insani yardım ulaştırdıklarını dile getiren Üstel, ekonomik örgütlerle hükümetin oluşturduğu ortak bir platformla bin prefabrik konutun hazırlanıp depremde evlerini kaybeden insanlara gönderilmesi için çalışmaları başlattıklarını kaydetti.

Türkiye hükümetinin uygun gördüğü yerde konutların kurulma çalışmalarını başlattıklarını söyleyen
Üstel, “Kıbrıs Türk Şampiyon Melekler Köyü ismini taşıyacak bin konutluk yaşam merkezi, inşallah 5 bine yakın insanın geçici de olsa barınma ihtiyacını karşılanmasına vesile olacağız” dedi.

Deprem bölgelerinde yaşayan ve KKTC’de öğrenim gören üniversite öğrencilerini de yalnız bırakmadıklarına işaret eden Üstel, “Onların bu zorlu koşullarda eğitimlerinin yarım kalmaması için elimizden gelen tüm katkıyı yaptık. Yapmaya devam ediyoruz. Bundan sonraki süreçlerde de şartlar ne olursa olsun, her an ve her koşulda kardeşlerimizin yanında durmaya ve elimizden gelen tüm yardımı yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Üstel, şöyle devam etti:

“Buna benzer süreçler özel süreçlerdir. Etle tırnak gibi ayrılmaz kardeşliğin ortaya çıktığı süreçlerdir. Kardeşliğin, sözde değil özde olduğunu kanıtlayan süreçlerdir.

Kıbrıs Türk halkı, Kurtuluş Savaşı süresince de konuya bu duygularla yaklaşmış ve dönemin İngiliz Hükümeti'nin tüm engellemelerine rağmen elinde avucunda ne varsa cepheye göndererek kurtuluş savaşına da katkı sağlamış bir toplumdu.

Bugün de aynı noktadayız. Bizim ve halkımızın düşüncesi açıktır; On yıllardır her şartta halkımızın yanında duran anavatan Türkiyemizin, kardeşlerimizin, bu gün değil de ne gün yanında olacağız. Ne gün yardımına koşacağız.

Türkiye çok büyük bir ülkedir. Türkiye geçmişe oranla çok da güçlü bir ülkedir.  Türkiye, artık dünyada söz sahibi bir ülkedir.  Türkiye içinde bulunduğumuz coğrafyanın tartışmasız lideri konumundaki ülkedir. Türkiye Cumhuriyeti halkı, kendi ülkesini tıpkı Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi en zor anda dahi ayağa kaldırmayı başaracak güçlü bir halktır. İnanıyorum ki, en kısa sürede Türkiye ve milletimiz bu acı dolu günleri atlatacak ve yaşananlardan dersler çıkararak çok daha güçlü bir şekilde gelecek yolculuğuna devam edecektir.

Bizler de Kıbrıs Türk halkı olarak Türkiye’nin bize ihtiyaç duyduğu her noktada olmaya devam edeceğiz.”

Türkiye Cumhuriyeti devleti yetkilileri ile az önce gerçekleştirdikleri toplantının son derece hüzünlü bir atmosferde ama son derece olumlu geçtiğini söyleyen Üstel, Türkiye Cumhuriyeti’nin yetkililerinin ve hükümetinin Kıbrıs Türk halkına ilişkin gerek siyasi gerek ekonomik her alandaki desteğinin şartlar ne olursa olsun artarak devam edeceğini yeniden teyit etmesinin kardeşlik hukukun büyüklüğünün de göstergesi olduğunu belirtti.

Üstel, şöyle devam etti:

“Bu görüşlerinden dolayı, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay ve Türkiye Cumhuriyeti hükümeti yetkililerine şahsım ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı adına teşekkürlerimi sunuyorum. Türkiye Cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti'nin, hükümetinin ve halkının yanındadır. Güçlü Türkiye, güçlü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti demektir. Güçlü Türkiye, güvende Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti demektir.

Türkiye güçlü olduğu sürece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de gücüne güç katarak ve kendi ayakları üzerinde durarak,  gelecek yolculuğuna emin adımlarla devam edecektir. Bu zor günleri hep birlikte aşacağız. Buna yürekten inanıyorum.”

Üstel, kayıplar yaşandığını, on binlerce insanın buna benzer felaketleri yeniden yaşamaması için, yargı süreçlerinin hızlı şekilde tamamlanması ve suçluların hak ettikleri cezaları almasının son derece önemli olduğunu vurguladı.

“Türk yargısına ve sizlere güvenimiz tamdır” diyen Üstel, “KKTC’de çocuklarını kaybeden insanlarımızın da, bizlerin de talebi evlatlarımızın can kaybına uğramasına neden olan tüm suçluların hak ettikleri cezaları almasıdır” ifadelerini kullandı.

Asrın deprem felaketinde yaşamlarını yitiren tüm insanlara Allah’tan rahmet dileyen Üstel, “Yaralananlara acil şifalar diliyorum. Milletimize başsağlığı diliyorum. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı gerçek bir kardeş olarak buradadır, yanınızdadır. Türkiye için tek yüreğiz. Acımızı birdir, yasımız birdir.” dedi.