İlk yurt dışı ziyaretini KKTC’ye gerçekleştiren Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binası ve pistini incelemesinin ardından bir basın açıklaması yaptı.  

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ve teknik heyetimizle birlikte Kıbrıs’tayız. İki günlük ziyaretimiz kapsamında adaya iner inmez Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binası ile pistini inceledik, detayları öğrendik” ifadelerini kullandı.  

Yeni Ercan Havalimanı’nın ülke turizmine büyük katkısı olacağını vurgulayan Yılmaz, “Yeni Ercan Havalimanı’nın binasının ve pistinin en hızlı şekilde Kıbrıs Türküne kazandırılmasına büyük önem veriyoruz” dedi.  

Yılmaz, yeni bina ve pist hakkında detaylar da paylaşarak, “Kıbrıs adasının en büyük havalimanının en kısa zamanda Kıbrıs Türküne kazandırılacağına inanıyorum” açıklamasını yaptı.  

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına dikkat çeken Yılmaz, “Denizi geçmiş durumdayız, derede boğulmayız inşallah. Bazı atılması gereken adımlar var onları da hızla atıp, tamamlayacağız. 20 Temmuz’da da açacağız inşallah. Çok güzel bir eser, KKTC’nin dünyaya açılan bir yüzü ve çok önemli bir vitrin. Bir gün bile gecikmesi bu esere gerçekten yazık” diye konuştu.  

Yılmaz, "Türkiye yüzyılı için KKTC’nin yüzyılı için ortak geleceğimiz için çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

YARINKİ PROGRAM... KABLO BAĞLANTISI PROJESİNİN ÖN DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

Bugünkü çalışmaları bitirdikten sonra yarın Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ve Başbakan Ünal Üstel ile ikili görüşmeler yapacağını anlatan Yılmaz, sonrasında yapımı devam eden Cumhurbaşkanlığı ve Cumhuriyet Meclisi yerleşkesi inşaat alanına giderek yapılan çalışmaları inceleyeceklerini kaydetti. Yılmaz ardından Ercan Havalimanı ve deniz altı kablo bağlantısı projesinin ön değerlendirme toplantısını da Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu ile birlikte gerçekleştireceklerini söyledi.

Bu projenin de çok önemli ve değerli bir proje olduğunu dile getiren Yılmaz, daha önce uyguladıkları deniz altından su projesini anımsattı ve sonuçlarının görüldüğünü, içme suyu anlamında sadece  3 köye ulaşılamadığını, bunlara da yakında ulaşılacağını söyledi.

Sulama hususundaki çalışmaların davam ettiğini belirten yılmaz, Güzelyurt bölgesinde sulamaların başladığını, Mesarya bölgesiyle ilgili çalışmaların da ilerleyen dönemde sürdürüleceğini kaydetti.

Suyun çok önemli olduğunu, ama elektriğin de en az su kadar kıymetli olduğunu dile getiren Yılmaz, “Önümüzdeki dönem Türkiye’den kablo bağlantısıyla KKTC’ye elektrik ulaştırılması projesi de en öncelikli meselelerimizden birisi olacaktır. Bu projenin hayata geçmesiyle daha büyük ölçekli, ölçek ekonomisinde maliyetleri düşürmemiz ve halkın refahına katkıda bulunmamız da mümkün olacak inşallah” dedi.

Yılmaz bugün KKTC karayolları master plan uygulama projesi kapsamında Lefkoşa-Kuzey Çevre yolu ile Girne yolu bağlantı noktasını ziyaret ederek programlarını tamamlayacakları da ifade etti.

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz KKTC’de yoğun bir programları olduğunu sivil toplumdan, iş dünyasından, Cumhuriyet Meclisi’nden kişilerle görüşeceklerini, özel sektörü de çok önemsediğini, KKTC’deki meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri, sendikalar, iş dünyasıyla istişarelerle KKTC’de özel sektör yatırımlarını güçlendirmek için çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Yılmaz, “Türkiye ve KKTC özel sektörünün  birlikte yapacağı çalışmalara özellikle bakacağız, öncelikli mukayeseli avantajlar olan alanlarda nasıl yeni yatırımlara öncülük yapabiliriz, buradaki refahı nasıl artırabiliriz ona da bakacağız. Çünkü kalkınmanın iki kanadı var. Biri kamu diğeri de özel sektör kanadı. İkisini birden ele aldığınızda topyekûn bir kalkınmayı gerçekleştirmiş olursunuz. Bu konuda da önümüzdeki dönemde çalışmalarımız olacak ” diye konuştu.

Erdoğan’ın “Yol medeniyettir” sözünü hatırlatan Yılmaz, yol yoksa birçok şeyin yapılamadığını kaydetti ve ulaştırma sektörünün bütün sektörlerden etkilenen ve bütün sektörleri etkileyen stratejik bir sektör olduğunu ifade etti. Yılmaz, ulaştırmaya yapılan yatırımın toplumun geleceğine yapılan yatırım olduğunu belirterek yürütülen çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

Toplumun her kesimine yönelik çalışmalarının olacağını belirten Yılmaz, “Önümüzdeki dönemde farklı vesilelerle geleceğiz inşallah. Türkiye’de teknik kadroları ağırlamaktan mutluluk duyarız. Hep birlikte TC yüzyılı için, KKTC yüzyılı için ortak geleceğimiz için çalışmaya devam” dedi.

Yılmaz, KKTC’nin kendi ayakları üzerinde durması için gerekli yatırımların yapılmaya devam edeceğine dikkat çekti.  

Yılmaz, ilk kabine toplantısında TC-KKTC İktisadi ve Mali İş Birliği Protokolü’nün onaylanmasının, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs Türk halkına duyduğu sevginin ve verdiği önemin çok açık göstergesi olduğunu yineledi. 

Yılmaz, "Türkiye yüzyılı için KKTC’nin yüzyılı için ortak geleceğimiz için çalışmaya devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.