Rana SARRO

KAZALARA DİKKAT ÇEKTİ

Trafik kazalarında her geçen gün hayatının baharında birçok can yitirilirken, zamansız kayıplar yürekleri dağlıyor. Sivil toplum kuruluşlarının ve emniyet güçlerinin çalışmaları kazaları engellemeye yetmezken, eski Milletvekili Tahsin Mertekçi trafiğe dikkat çekmek için, 200 KM yol kat etti.

untitled-1-767.jpg

TRAFİĞİN DURUMU “VAHİM”

Ülkeyi bir ucundan diğer ucuna yürüyerek, 200 kilometre yolu 9 günde kat eden Mertekçi, zaman zaman ciddi şekilde yorulduğunu belirterek, yol boyunca gözlemlediği ülke trafiğini ve yollarımızı da Detay'a değerlendirdi. Mertekçi, ülkemiz karayollarını 'vahim' kelimesiyle ifade etti.

Ülkemizde 2014 yılı itibariyle, toplam 15 ölümlü kazanın meydana geldiği, bu kazalarda toplam 21 kişinin yaşamını yitirdiği dikkat çekerken, yetkililerin trafikle ilgili aldığı önlemler etkili olamıyor. Özellikle ölümle sonuçlanan trafik kazalarına dikkat çekmek amacıyla Yeşilırmak'tan Dirkar-paz'a 200 kilometre yolu yaya olarak 9 günde tamamlayan eski Milletvekili Tahsin Mertekçi, ülke trafiği ile yolları 'vahim' olarak niteledi.

Yaptığı yolculuğu ve yol boyunca gözlemlediği ülke trafiğini gazetemize değerlendiren Mertekçi, yollardaki altyapı esikliklerine dikkat çekti.

ZAMAN ZAMAN ZORLANDI

"KKTC'de güvenli yollara sahip değiliz" diyen Mertekçi, tüm paydaşlara sorumluluklarını hatırlatmak ve ölümlü trafik kazalarının mücadele ile durdurulabilir olduğuna dikkat çekmek için Yeşilır-mak’tan Dipkarpaz’a kadar yürüdüğünü ifade ederken, zaman zaman çok yorulduğunu, kimi güzergahlarda kendisine eşlik eden sağlık ekipleri tarafından sürekli gözlem altında tutulduğunu, ayaklarında aşırı sıcak ve yürümenin etkisiyle su toplandığını ve buna doktorların müdahale ettiğini kaydetti. Sıcak havanın etkisi ile zaman zaman olumsuzluklar yaşadığını da kaydeden Mertekçi, polis eskortu olmadan yürüdüğünü de belirtti.

BÜYÜK DESTEK GÖRDÜ

Yürüyüş başladığı andan itibaren, bir çok vatandaşın yolda kornaları ile kendisine destek verdiğini, bazı güzergahlarda seçilmişlerin de kendisi ile birlikte yürüdüğünü belirten Mertekçi, Lefkoşa Belediye Başkanı Mehmet Harmancı’nın, eski milletvekillerinden Mustafa Akıncı’nın, DP Mağusa Milletvekili Fikri Ataoğlu’nun, eski bakanlardan Hamza Ersan Saner’in, Lefke Belediyesi Meclis Üyesi Salih Kızılgök, ile Güzelyurt Belediyesi Meclis Üyesi Osman Kasapoğlu’nun da yürüyüşünde kendisine destek verdiğini söyledi.

Geçitkale Belediyesi personelinin de Geçitkale’de kendisine büyük destek olduğunu söyleyen Mertekçi, Ahmet Eroğan, Taşpınar Su ve Trafik Kazalarını Önleme Derneği’ne de katkıları için teşekkür etti. Lefkoşa bölgesinde Kolan Hastanesi ekiplerinin sağlık kontrolünde yürüdüğünü ifade eden Mertekçi, özellikle dostu Kadir Kaya’nın 200 kilometre boyunca bu yolu kendisiyle birlikte kat ettiğini, onsuz bu yolu başarmasının çok zor olacağını söyledi. Mertekçi, trafikte en çok hoşgörüsüzlüğün canını yaktığını belirtti.

POLİS YOKTU

Yolculuğunun başında Lefke’de trafik polislerinin kendisine eşlik ettiğini belirten eski milletvekili, polisin daha sonra kendisine es-kortluk yapmadığını, hatta 200 kilometre boyunca tek bir kontrol noktası görmediğini de vurguladı.

"YOLLAR GÜVENSİZ"

Ülke genelinde güvenli olmayan ve ciddi anlamda eksiklerin olduğu yollar gözlemlediğini belirten Mertekçi, "yollar, asfalt kalitesi, düzgünlüğü, banketi, kaldırımı, aydınlatması, işaretlen-dirilmesi ve bariyerleri ile eksikliklerle dolu” dedi.

"YOLLAR KAPKARANLIK"

Yollarda ışıklandırmanın yetersizliğine işaret eden Mertekçi, aydınlatmanın bulunmadığı yollarda görüş mesafesinin yeterince olmadığı ve bunun kazalara mahal verdiğini belirtti. Yürüdüğü yollarından bir kısmının kapkaranlık olduğunu ve bunun ciddi tehlikelere yol açabileceğini işaret eden Mertekçi, yollardaki aydınlatmanın önemine dikkat çekti.

"ÇİZGİLER SİLİK"

Trafik güvenliği açısından ciddi bir öneme sahip olan anayollardaki çizgilerin, çoğu yerlerde silik olduğu ve ışıklandırmanın yeterli olmadığı yollarda, çizgilerin de görünür olmaması nedeniyle sürücüler açısından riskli olduğunu kaydeden Mertekçi, yürüdüğü yolların bir kısmında çizgilerinin silinmiş olduğunun dikkatini çektiğini belirtti. Mertekçi, yollardaki çizgilerin yenilenmesi ve görünür olmasının önemine işaret etti.

"İŞARET VE LEVHALAR YETERSİZ"

Ülkemiz karayollarında, trafik işaret ve levhalarının yetersiz olduğunu da belirten Mertekçi, birçok noktada, uyarı levhası ve trafik işaretlendirmelerinin eksiklik olduğunu gözlemlediğini belirtti.

"ASFALTLAR KALİTESİZ"

Trafik kazalarına dikkat çekmek için yaya olarak ilerlediği yolları gözlemleyen Mertekçi, "Zeminin kayganlığı, çökmesi, sağlam olmaması ciddi bir sorun" dedi. Ülke genelindeki yollarda asfalt kalitesinin olmadığını belirten Mertekçi, bunun yol güvenliğini azalttığına işaret etti.

"TALİ YOLLAR ÇOK FAZLA"

Tali yolların gereğinde fazla olduğunu da gözlemleyen Mer-tekçi, "Beklenmedik yerlerden tali yollara girişler var" diyerek, gereksiz ve güvensiz tali yolların trafikte kaza riskini artırdığını söyledi.

"SÜRÜCÜLER DE TEHDİT OLUŞTURUYOR"

"Yollarda ışıklandırma, güvenlik bariyerleri ve yeterli güvenlik levhalar yok" diyen Mertekçi, bunun yanı sıra, trafikte araç sürücülerinin de yarattığı bazı tehditlere şahit olduğunu söyledi.

Bu nedenle trafik eğitiminin şart olduğu düşüncesini de belirten Mertekçi, "eksikliklerin yanı sıra denetimsizlik ve sürücülerin dikkatsizliği kazalara davetiyedir. Dolayısıyla ülke karayollarını güvenli olarak nitelendiremeyeceğim. Yolları yapan, kullanan, düzeni sağlayan otoritelerin birlikte karar alması gerekir" dedi.

"GELİŞMİŞLİK YOLLARIN KALİTESİ İLE ÖLÇÜLÜR"

Yollarda ciddi anlamda eksiklikler olduğunu vurgulayan Mer-tekçi, "Ülkelerin gelişmişliği yolların kalitesi ile ölçülür" dedi. Karayollarının eksiksiz olarak hizmete sokulmasının önemine işaret eden Mertekçi, ciddi eksikliklerle araç trafiğine açılan bu yolların acilen ele alınması gerektiğini vurguladı.