Gün boyu sürecek zirve, şehitler anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Özel sektörün güçlenmesine katkı sağlamak adına düzenlenen zirvede ilk sözü alan Demokrat Parti Sosyal Sorumluluk Komitesi Sorumlusu Neriman Saygılı, zirveyle ilgili bilgi verdi. Zirvenin amacının, özel sektörün, turizm üniversite bilişim sanayi tarım sektörüne tarafsız şekilde katkı koymak olduğunu kaydeden Saygılı, çıkan sonuçların ülkeye ve ülkenin geleceğine katkı koymasını temenni ederek, zirveye destek veren herkese teşekkür etti.

ATAOĞLU

Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, ülkenin yükünü çeken ve ekonomiye katma değer katan özel sektör temsilcilerine desteklerinden dolayı teşekkür etti. Ataoğlu, "Ülke hepimizin. Biz de neler yapabiliriz, özel sektörü devletle nasıl buluştururuz ve gençlerin sektöre katkısını nasıl sağlayabiliriz amacıyla çalışmalar yapıyoruz" dedi.

Ataoğlu, partiye ve bakanlığa iş talepleri geldiğinde özel sektöre yönlendirdiklerini ancak genelde devletten iş talep edildiğini belirtti

Tüm bunları değerlendirip, bu zirve kararını aldıklarını söyleyen Ataoğlu, turizmin ülke için önemine işaret etti. Ataoğlu, turizmin önemini özellikle kendi insanlarına anlatılması ve gençlerin ülkeye her alanda sahip çıkmasını sağlanmasına yönelik adımlar atmayı hedeflediklerini kaydetti.

Amaçlarının gençleri ülke ekonomisine katmak ve geleceğe sahip çıkmak olduğunu belirten Ataoğlu, zirveyle bu yol haritasını oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Zirvenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Ataoğlu, özellikle turizm ve tarımı destekleyen adımların atılmasını temenni etti.

Erhürman: Maaş rakam olarak yükselebilir ama alım gücü yükselmiyor Erhürman: Maaş rakam olarak yükselebilir ama alım gücü yükselmiyor

Ataoğlu, gençlerin sosyal medyada eleştiri yerine, işe girip, sorumluluk sahibi olması ve ülkeye katkı sağlamasını istedi. Ataoğlu, sektörlerin bu olumsuz eleştirilerden zarar gördüğünü ifade ederek, herkesten memleket gailesi beklediklerini söyledi.

AKPINAR

Demokrat Parti Genel Sekreteri, DP Girne Milletvekili Serhat Akpınar, özel sektörün ülke için taşıdığı öneme işaret ederek, özel sektörün güçlendirilmesine katkı sağlamak adına düzenlenen zirveye destek veren herkese teşekkür etti.

Ülkedeki ekonomik zorluklar ve hayat pahalılığı artışlarına vurgu yapan Akpınar, ülkede vatandaş ve işletmelerin korunmasıyla kapasitenin artırılmasına finansal destek verilmesinin önemine değindi.

Eğitim ve rekabet edebilirlik konularında verilecek desteğin, kooperatifçilikle desteklenmesinin önemli olduğunu ifade eden Akpınar, küçük üreticilerin bu sayede güçleneceğini ve rekabet gücünün artacağına dikkat çekti.

Bu yüzden devletin vereceği desteğin sürdürülebilirliği artıracağını ve sektörleri güçlendireceğine vurgu yapan Akpınar, koruyucu devlet politikaları ile tüm ileri tedbirlerin alınması, kredi destekleri ve koruyucu yasaların yapılması gerektiğini söyledi.

Özel sektörün bu sayede pozitif etkileneceğine inanç belirten Akpınar, Türk Lirası'nın kırılganlığını azaltacak adımların da Merkez Bankası ile birlikte atılabileceğini, Türkiye Cumhuriyeti ile kredi ve kredi kolaylıkları konusunda gerekli görüşmelerin yapılmasının önem taşıdığını kaydetti.

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında Türkiye bankalarından kullanılan kredilerle ilgili bir komite kurulması ve iş insanlarının bu kredilerin ödemelerinde yaşanan sıkıntıları ele alması gerektiğine işaret eden Akpınar, başarılı bir zirve temenni etti.

TATAR

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, zirvenin özel sektör için taşıdığı önem ve anlama işaret ederek, zirvenin ülke ekonomisi ve sektörler için hayırlı olmasını temenni etti.

Tatar, ülkenin gelişimine katkı sağlayan özel sektöre devletin de destek olması gerektiğini belirterek, bunu yaparken de devlet ve özelin ayrılmasının önemine değindi.

Turizm ve eğitim alanında faaliyet gösteren özel sektörün, Kalkınma Bankası eliyle desteklenmesinin önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, kaynakların kullanılması ve geri ödenmesinin, devlet ve özel sektör açısından önemli olduğunu çünkü geri ödeme olmazsa ülkeye zarar verileceğini söyledi.

E-devlet, doğru vergi, destekler, teşvikler, kaynaklar, geri ödemelerin hep birlikte denge içinde yapılmasının önemine vurgu yapan Tatar, adalet ve şeffaflık içinde bunların doğru yönetilmesi ve “ben değil biz” olarak hareket edilmesi gerektiğini kaydetti.

Adaletin her alanda önem taşıdığını ifade eden Tatar, kamuda olduğu gibi özelde de liyakatın önemine vurgu yaptı. Eşit şartlarda istihdam ve maaş konularına da dikkat edilmesi gerektiğini belirten Tatar, “Doğru bildiğimiz yolda ülkeyi geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs konusuna da değinerek, dün görüştüğü Birleşmiş Milletler temsilcisine yeni siyaseti aktardığını belirtti. Tatar, Türkiye Cumhuriyeti'nin tam desteğiyle yürütülen yeni siyasetin ülke ve gelecek için önemine işaret etti.

Kıbrıs Türk halkının egemenliğinin kabul edilmesi gerektiğini söylediklerini ifade eden Tatar, örnek olarak direkt uçuş ve direkt ticareti verdi.

“O devlet biz cemaat kabul edildiğimiz sürece bir çözüm bulamayız” diyen Tatar, “Yeni siyasete hep birlikte sahip çıkacağız. Tek başıma bu yol haritasını çizmiyoruz. Hep birlikte devlete her alanda ve her sektöre sahip çıkacağız” dedi.

Tatar, yatırımcıları kutlayarak, yatırımların daha da artırılmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, konuşmaların ardından sektör temsilcilerine teşekkür belgelerini sundu.