Lapta’da meydana gelen ‘Ağır Yaralama’ ve ‘Patlayıcı Madde Kullanma’ meselesi ile ilgili olarak tutuklanan zanlı M.Ö.A. mahkeme huzuruna çıkarıldı.  

Mahkemede mesele ile ilgili olarak başlatılan soruşturma ile ilgili olarak şahadet veren polis çavuşu Hüseyin Arabulucu, 2 Haziran 2023 tarihinde saat 18.30 raddelerinde Lapta’da sakin zanlının köpekleri kedilerine saldırdığı gerekçesi ile kendisi ile konuşmaya gelen komşusu Colin Peter Doran'ı tasarrufunda bulundurduğu Webley Stingray 2 marka, seri numarası ve kalibresi henüz tespit edilememiş olan hava tüfeği ile bir el ateş ederek, karın sağ kısmından yaraladığını mahkemeye aktardı. 

Polis olayın akabinde müşteki Doran’ın Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde tedavisinin devam ettiğine işaret etti.  

Arabulucu, zanlının derdest emri gereği tutuklandığını, olayda kullanılan hava tüfeği, olay mahallinde tespit edilerek emare alındığını ayrıca ikametgahında mahkeme emri gereği yapılan aramada balkon kısmında masa üzerinde gri plastik kutu içerisinde 190 adet, mutfakta gri kutu içerisinde 250 adet ve şeffaf kutu içerisinde 80 adet olmak üzere toplam 520 adet 4,5 mm çapında hava tüfeği saçmasının da tespit edilerek emare olarak zapt edildiğini belirtti.  

Soruşturmanın tamamlandığını ifade eden Arabulucu, zanlının teminata bağlanmasını talep etti.  

Mahkeme zanlıyı 50 bin TL nakit teminat yatırması ve bir kefilin bir milyon TL kefalet senedi imzalaması şartlarıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı.