GÜNDEM KIBRIS ÖZEL HABER

10 yıl aradan sonra yeniden KKTC'den Polis Akademisi’ne öğrenci gönderiliyor 10 yıl aradan sonra yeniden KKTC'den Polis Akademisi’ne öğrenci gönderiliyor

Mülkiyet konusunda Güney’de geçirilen yasalar ve gerçekleşen tutuklamalar hakkında konuşan Şahali, “Müzakerelerin durduğu her dönemde Kıbrıs Türk halkı çok büyük bir tehditle karşı karşıya kalıyor. Ersin bey şuanda kurduğu sahte cennette çok mutlu. TDT gibi önemli yerlerde yer alacaksanız bugün uyduruk bir sebeple Türkiye’ye ye gitmezsiniz ki gittiğinizde ses getirsin. Ersin bey gün aşırı uçağa binmezse yaşayamıyor. Ersin bey kimsenin anlamadığı bir formasyon yarattı. Onun söylediklerinden yola çıkarak teori oluşturanlar bir yere varamıyor” dedi.
Şahali, “Holguin yazdığı mektupta önemli saptamalar yapıyor. Bugün kadar Kıbrıs sorun her şeyiyle tartışıldı. Günün sonunda bir fikirler demeti çıktı. Kıbrıslı Rumlar bizim olan devletin yarısını verecekler. Kıbrıslı Türkler de toprağın yarsın verecek ve bu sorun çözülecek. Toprağı paylaşacak iradeyle devleti paylaşacak iradenin aynı anda oluşmasına ihtiyaç var. Siyasi eşitlik her iki liderlik tarafından kabul edildiğinde sorun büyük ölçüde çözülmüş olur. Müzakere etmediğiniz sürece günlük sorunları çözemez haline gelirsiniz ve dolayısıyla Kıbrıslı Rumlar uluslararası hukuku da kullanarak girişimlerde bulunur. KKTC’nin yok sayılan uluslararası statüsünün içine Taşınmaz Mal Komisyonu gibi var sayılan bir hukuk makamı yerleştirdik. Eğer her şeyi reddeder ve her şeyi isterseniz, sadece uçaktan indiğinizde bu konuları konuşursanız, birileri gelir sizin kurumlarınızı da söylemlerinizi de çökertir” ifadelerini kullandı. 

Konuşmasının devamında Şahali, “İyi ki 2025 geliyor artık Sayın Tatar’ı dinlendirmek gerekiyor ve bu sorunları çözmek gerekiyor. Kendisi de Torosları izlesin” dedi.