Nesli koruma altında bulunan vikunyaların tüyünden yapılan ve Türkiye’deki bir alışveriş merkezindeki mağazada 1 milyon 321 bin 920 TL’ye satılan kaban sosyal medyada gündeme oturdu. Gazeteci Faik Erdemli’nin denediği ve fiyatını paylaştığı kabanın orta segment araba fiyatında olduğu ve alıcı bulduğu belirtildi.  

GÜNCEL KUR İLE 45 BİN DOLAR

Naci Görür yine uyardı: İstanbul’da deprem 7'den büyük olacak! Naci Görür yine uyardı: İstanbul’da deprem 7'den büyük olacak!

Kabanı köşesine taşıyan Erdemli, dünyaca ünlü bir giyim mağazasını gezerken, bir tane kabanın gözüne çarptığın, çok beğendiği için mağazada kabanı giyip denediğini, daha sonra ise kabanının fiyatına baktığı zaman gözlerine inanamadığını belirtti. Erdemli kaban fiyatının güncel kurla 45 bin dolara tekabül ettiğini vurguladı.

3 TANE GELDİ 1’İ SATILDI

Erdemli, üründen 3 adet geldiğini ve 1 tanesinin satıldığını açıkladı. Erdemli, kabanın materyalinin Vikunya yünü olduğunu açıklarken, Vikunyalar’ın, Peru, Bolivya, Şili ve Arjantin’in yüksek dağlarında yaşadıklarını belirtti. Sosyal medya kullanıcıları ise o mont için, “Bu parayı asgari ücretliler ömürleri boyunca zor kazanıyor. Sonra git vestiyere bırak. Ev alıp otursun kışın daha sıcak tutardı” gibi yorumda bulundular.  

SAYILARI 1 MİLYONDAN 5 BİNE KADAR DÜŞTÜ

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Vikunya’ların sayıları 14. yüzyılda 1 milyonken, bu sayının günümüzde 5 bine kadar düştüğü tahmin ediliyor.

VİKUNYA YÜNÜ NEDİR?

Vikunya (Vicugna vicugna), Güney Amerika'ya özgü, ormanlıksız ve yüksek rakımlı bölgelerde yaşayan bir otlayan hayvan türüdür. Vikunya, Lama cinsine ait bir hayvandır ve alpaka, lama ve guanako gibi diğer Güney Amerika otlayıcılarıyla akrabadır. İnce ve yumuşak kürkü, özellikle boyun ve göğüs bölgesinde yoğunlaşan, vikunya yünü olarak adlandırılan özel bir tüy türüne sahiptir. Vikunya yünü, kılın ince yapısı ve özel bir dokusu nedeniyle değerlidir. Bu yün, diğer yün türlerine kıyasla daha hafif ve sıcaktır. Vikunya yünü, lüks giyim ve tekstil ürünlerinde kullanılmaktadır. Bu nedenle, genellikle yüksek kaliteli ve pahalı giyim markalarının koleksiyonlarında bulunabilir.