Duygu Alan

“KKTC Su Temin Projesi”  kapsamında Türkiye’den gelen su ile ilgili 17 belediye, yeni tarife fiyatlarını belirledi.

Lefkoşa, Güzelyurt, Akdoğan, Alsancak, Yeniboğaziçi, Serdarlı, Geçitkale, Tatlısu ve Dipkarpaz Belediyeleri, kademeli fiyat politikası uygulandı.

Büyükkonuk, İskele, Lapta, Mehmetçik, Paşaköy, Beyarmudu, Vadili ve Esentepe Belediyeleri, suyu halka tek fiyattan satma yönünde karar aldı.

En pahalı Lefkoşa

Tüm belediyelerin deposuna tonu 2.30 TL’den ulaşan su, en pahalı Lefkoşa’da satılacak.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin yeni tarife fiyatlarına göre, Lefkoşalı Türkiye’den gelen suya, tona kadar 4.9 TL, 10 tona kadar 6.2 TL, 10 ton üzeri kullanımına 7 TL ödeyecek.

En uygun fiyata Vadili ve Paşaköy satacak

Paşaköy ve Vadili Belediyesi, yeni su tarifesi fiyatını 3.5 TL olarak belirledi. Belediyeleriden yapılan açıklamada, Türkiye’den gelen suyun ton sınırlaması yapılmaksızın her eve aynı fiyattan ulaşacağı kaydedildi.

Buna göre, Vadili’de ve Paşaköy’de 5 ton su kullanan da ton başına 3.5 TL ödeyecek, 30 ton su kullanan da ton başına 3.5 TL ödeyecek.

Büyükkonuk ve Beyarmudu 4 TL’den satacak

Yeni su tarifesi fiyatını belirlerken tek fiyat politikası uygulayan belediyelerden Büyükkonuk Belediyesi ve Beyarmudu Belediyesi, tonunu 2.30 TL’den deposuna aldığı suyu halka 4 TL’den ulaştıracak.

Buna göre, Büyükkonuk’ta ve Beyarmudu’nda 5 ton su kullanan da ton başına 4 TL ödeyecek, 30 ton su kullanan da ton başına 4 TL ödeyecek.

Yeni tarife fiyatı konusunda benzer uygulama Lapta ve Mehmetçik Belediyelerinde de yapılacak. Tonda sınırlama olmadan her iki belediye de halka suyu 5 TL’den satacak.

Akdoğan ve Alsancak’ta su en çok 5 TL olacak

Türkiye’den gelen su ile ilgili yeni tarife fiyatlarını belirlerken kademeli fiyat politikasını uygulayan belediyelerden Akdoğan ve Alsancak Belediyeleri,  suyu 10 tona kadar 4 TL’den, 20 tona kadar 4.5 TL’ye 25 ton ve üzerini 5 TL’ye satacak.

En fazla ödeyen 195 TL ödeyecek

Belediyelerin yeni tarife fiyatlarına göre, ayda 30 ton su kullanan bir abone Lefkoşa’da 195.50 TL, Güzelyurt’ta 155 TL, Geçitkale, Akdoğan ve Alsancak’ta 135 TL, Yeniboğaziçi’nde 140 TL, Serdarlı’da 120 TL, Tatlısu’da 122 TL, Dipkarpaz’da 160 TL ödeyecek.

Ayda 30 ton su kullanan bir abone İskele’de 172.50 TL, Büyükkonuk ve Beyarmudu’nda 120 TL, Lapta ve Mehmetçik’te 150 TL, Paşaköy ve Vadili’de 105 TL, Esentepe’de ise 165 TL ödeyecek.

su-tablo-foto-copy.jpg