CANLI AKTARIM

Mobil X-RAY Tarama Sistemi teslim töreni, Gazimağusa Limanı, Gazimağusa Gümrük Şube Amirliği’nde gerçekleştirildi.

Teslim törenine Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat da katıldı.

Bolat: KKTC ekonomisi açısından çok önemli bir gün

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ömer Bolat törende yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“KKTC ekonomisi açısından önemli bir gün. Burada olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. KKTC bizim için dostluğun kardeşliğin çok ötesinde. KKTC’nin bağımsızlığına büyük önem veriyoruz. Kendi haklarımızı savunurken gösterdiğimiz çabaları KKTC için de göstermekten asla çekinmiyoruz. KKTC’ye uygulanan ambargoların ekonomi üzerindeki etkilerini gidermeye yönelik katkılarımız her zaman devam edecektir. Bu yolda özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın selam ve sevgilerini sizlere iletiyorum. KKTC’nin tanınması konusunda çok büyük çabalar gösteriyor. Kıbrıs Türkü’nü hak ettiği refah seviyesine ulaştırmak bunun için mücadele etmek bizim asli görevimizdir. Türkiye Yüzyılı vizyonu KKTC içinde büyük bir yükselişin dönemi olacaktır.

Bu X-Ray cihazı basit bir cihaz değildir. Bunun anlamı KKTC gümrüklerinin güvenliğinin sağlanması, kaçakçılıkla mücadelede büyük bir adım ve maliye gelirlerinin artması demektir. Bizim KKTC Maliye Bakanlığı ile işbirliğimizin en somut örneklerinden birisidir.

Ersin Tatar: Barış Harekatı, Kıbrıs Türkler için dönüm noktası Ersin Tatar: Barış Harekatı, Kıbrıs Türkler için dönüm noktası

Türkiye Ticaret Bakanlığı olarak kayıt dışı ticari faaliyetleri engellemek alanında yeni adımlar da atacağız. İşbirliğimiz sadece gümrükler alanında değil, ürünlerin tanıtımını sağlamak üzere Türkiye’nin katıldığı fuarlarda KKTC firmalarının temsilini sağlamak üzere de biz onlara yer tahsis edeceğiz, sözümüzü verdik, protoklomüzü imzaladık.

KKTC firmaları uluslararası fuarlara katılacaklar. KKTC’de üretilen narenciye ürünlerinin muhafaza edilmesi noktasında da soğuk hava deposu inşası için de anlaşma imzaladık. Bu anlaşmaya göre soğuk hava deposunun inşasını yapacağız.

İki ülke kader birliğine ve ortak çalışmalara devam edecek. Türkiye’de son 20 yılda yapılan alt yapı üst yapı, modernizasyon çalışmaları ve buna benzer tüm çalışmalar KKTC’de yapılmıştır. KKTC’de yapılanlar övünç kaynağıdır. Türkiye yükseldikçe Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de yükselecektir. KKTC’nin milli geliri hızla büyüyerek güçlenmiştir. Daha da gelişmeler olacaktır.”