Cumhurbaşkanlığı tarafından Rum Lider Nikos Hristodulidis'in BM Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca ile yemek yenmesi teklifine yönelik açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Hegemonyacı zihniyetinin değiştiğini kanıtlamak için Rum Tarafının Kıbrıs Türk Tarafının özden gelen eşit hakları ve statüsünü bütün gerekleri ile kabul ve teyit etmesi gerekir” ifadeleri kullanıldı.

“Bilindiği üzere Kıbrıs Rum Tarafının tüm adaya hâkim olma zihniyeti ve bu zihniyete bağlı olarak Kıbrıs Türk Tarafının özden gelen eşit hakları ile statüsüne saygı göstermemesi Kıbrıs sorunun kök nedenlerini oluşturmaktadır” denilen açıklamada, şöyle devam edildi:

“Elli yılı aşkın müzakere süreçlerinde eşitliğe dayalı bir çözüme ulaşılamamasının nedeni budur. Nitekim Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş'tan başlayarak şimdiki Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar'a kadar bütün Cumhurbaşkanlarımız Rum Tarafında mevcut hegemonyacı zihniyet değişmediği sürece müzakerelerden bir sonuç alınamayacağının altını çizmiştir. Bu hegemonyacı zihniyetinin değiştiğini kanıtlamak için Rum Tarafının Kıbrıs Türk Tarafının özden gelen eşit hakları ve statüsünü bütün gerekleri ile kabul ve teyit etmesi gerekir.  

Olası yeni bir süreçte Tarafların özden gelen eşitliğine dayalı başarılı bir sonuç elde edebilmek için Kıbrıs Türk Tarafı bu kez Rum Tarafında zihniyet değişikliğini görmek istemektedir. Bu maksatla Nisan 2021'de Cenevre'de gerçekleştirilen 5 + BM gayrı resmi Kıbrıs toplantısında Kıbrıs Türk Tarafı, eşitliğinin gerekleri olan egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün teyidi üzerine Rum Tarafıyla yeni bir iş birliği ilişkisi kurabilmek için resmi müzakerelere başlanabileceğini belirtmiştir.”   

"Kriz Yönetimi Teknik Komitesi'nin anlamını sorgulatmaktadır"

Başbakan Üstel: Türk dünyasının başı sağ olsun... Başbakan Üstel: Türk dünyasının başı sağ olsun...

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Ne yazık ki geçtiğimiz süre içinde özden gelen eşit haklarımıza saygı değil Rum Tarafının hegemonyacı zihniyetinde katılaşma görülmektedir. Nitekim GKRY'nin Limasol Bölgesi'nde geçtiğimiz hafta çıkan büyük orman yangınını söndürmek için Kıbrıs Türk Tarafının art arda yaptığı yardım teklifleri reddedilmiştir. Malum, ormanlarımız söz konusu olduğunda Kıbrıs Türk Tarafı ihtiyaç durumlarında Rum Tarafından yardım istemiş ve almıştır. Son büyük orman yangınında Rum Tarafı tüm komşu ülkelerden yardım isteyip alırken bizim yardım teklifimizin reddedilmesi tarafımızca küçümseme/aşağılama ve iş birliğinin reddi olarak görülmüştür. Bu davranış, iki Tarafın kriz durumlarında iş birliğini sağlamak üzere kurmuş olduğu Kriz Yönetimi Teknik Komitesinin anlamını da sorgulatmaktadır” denildi.

"Rum tarafının bu daveti üçüncü taraflara 'şirin görünmek' için yaptığı değerlendirilmektedir"

Açıklamada, “Kıbrıs Rum Tarafının hegemonyacı zihniyetinin daha da katılaştığı bu koşullarda Cumhurbaşkanı Tatar, Rum Lider'in yapmış olduğu BM Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca'nin 28-29 Ağustos 2023 tarihlerinde adaya yapacağı ziyaret vesilesiyle iki Lideri bir öğle veya akşam yemeğinde bir araya getirme teklifini art niyetli bulmakta, bu şartlarda Rum liderle bir araya gelmeyi gerektirecek hiçbir neden görmemektedir. Kıbrıs Türk Tarafı hatta, geçmişte de görüldüğü gibi, Rum Tarafının bu daveti mevcut statükoyu devam ettirmek amacıyla üçüncü taraflara şirin görünmek, "daha ne yapayım Sayın Tatar'ı davet ediyorum ama gelmiyor" diyebilmek için yaptığını değerlendirmektedir” ifadelerine yer verildi.