Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaparak, Dr. Fazıl Küçük Çemberine kurulan LED ekranın, Başbakan Ünal Üstel’in talimatı ile Karayolları Dairesi tarafından yerinden sökülmeye çalışıldığını savundu.

Başkan Şenkul, “Bugün yaşananlardan ötürü birileri ve ülkem adına çok üzgünüm. Biliyorsunuz ki Eylül ayının başından beri Dr. Fazıl Küçük çemberine LED ekran kurduk ve Girne Festivalinin tüm tanıtımlarını oradan yaptık.  Ne hikmetse 1 aydır hiç sesi çıkmayanlar, malum reklam yayınlanınca belli ki çok incinmiş. Bana iletilen bilgi sayın Başbakan Ünal Üstelin talebi ile Karayolları dairesi bize hiçbir bildirim yapmadan, mülkiyeti bize ait ekranı ayaklarından kesip yerinden sökmeye çalışmıştır” ifadelerini kullandı.

Şenkul, “Girne Belediyesi zabıtaları olaya anında müdahale ederek yapılmak istenen yasa dışı işlem durdurulmuş ve Girne Polis Müdürlüğümüze gerekli şikayetler yapılmıştır. Bu ekranın Karayollarına ait bir alanda olduğu ve kendilerinden izin alınmadığı için bu zorba yöntemi denediklerini yaptığımız görüşmelerden anladık” dedi.

Berova, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” nedeniyle mesaj yayımladı Berova, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” nedeniyle mesaj yayımladı

“Oysaki biz aylar önce hem karayollarına hem de Polis müdürlüğümüze görüş ve izin talebinde bulunduk” diyen Şenkul, açıklamasına şöyle devam etti:

“Karayolları cevap vermedi, Polisimiz ise kurulduktan sonra yerinde görerek değerlendirme yapacaklarını bize bildirmiştirler. Devlet aklına, ciddiyetine, kurumlar arası iletişim ve saygıya hiç yakışmayan bu hareketi kınadığımızın bilinmesini istiyoruz. Burası dağ başı değildir, yasa ve hukuk sadece vatandaş için değil devleti yönetenleri de bağlamaktadır. Başbakanın veya bir başkasının kişisel düşüncesi, isteği ile kimse Girne Belediyesine ait bir mülke zarar veremez.

Sorun verilen reklam değil de gerçekten trafik güvenliği ise bunu bize Ulaştırma Bakanlığı iletir, biz de vatandaşımızın güvenliğini tehlikeye atmamak adına gereğini yaparız. Ancak bu reklam filmi dönene kadar elimize bu yönde bir talep veya uyarı gelmediğini tekrar ediyorum. Bu ekran oraya Başbakan istedi diye konmadı o istemiyor diye de oradan inmez.

Meclis kararı ile konuldu, güvenlik sorunu yarattığı veya yasal olmadığı bize resmî yollardan bildirilse yine Girne Belediyesi meclis kararı alınır ve iner. Bu ülke, bu devlet kimsenin malı değildir hepimizindir. Bir sorun varsa izlenecek yol da voyvodalık değil diyalog olmalıdır diye düşünüyoruz.”