İskele Belediyesi Elektrik Birimi tarafından montajı tamamlanan söz konusu yaya geçitlerindeki solar paneller devreye girdi ve yayaların daha güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmelerine olanak sağlandı.

Konuyla ilgili İskele Polis Müdürü Vekili Rüstem Tunçtaşlı ile yaya geçitlerine yerleştirilen panelleri yerinde inceleyen İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, araç sürücülerini uyardı ve özellikle yayaların karşıdan karşıya daha güvenli bir şekilde geçebilmeleri için araç sürücülerinin hızlarını kontrol etmelerini ve yayalara daha saygılı olmaları gerektiğinin altını çizdi. 

Başkan Sadıkoğlu, önümüzdeki günlerde yaya geçitlerinin yerden de ışıklandırılacağını ve dönel kavşak içlerine de solar paneller takılacağını da açıkladı.

İskele Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, yaya popülasyonunun çok olduğu İskele-Long Beach Bölgesi’nde bulunan çember önlerindeki yaya geçitleri solar panelle ışıklandırılırken, yayaların herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaması için İskele Belediyesi Elektrik Birimi tarafından 6 adet solar panel, 3 ayrı çember (Mücahitler, Granel ve Long Beach) önlerinde bulunan yaya geçitlerine yerleştirildi.

Dün montajı tamamlanan paneller akşam saatlerinde devreye girdi, söz konusu yaya geçitleri daha belirgin hale getirildi.

-Sadıkoğlu: “Amacımız yollarda farkındalık yaratmak”

Son günlerde ada genelinde ışık yetersizliğinden dolayı ölümlü trafik kazaları yaşandığını üzülerek, takip ettiklerini ifade eden İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, yaşanan acı olaylara daha fazla kayıtsız kalamadıklarını ve böyle bir çalışmayı hayata geçirdiklerini söyledi.

İskele Belediyesi olarak İskele Polis Müdürlüğü ile sürekli istişare içerisinde olduklarını da ifade eden Başkan Sadıkoğlu, solar panellerin takılması konusunda İskele Polis Müdürlüğü ile ortak hareket ettiklerini belirtti.

Sadıkoğlu, İskele Belediyesi Elektrik Birimi tarafından söz konusu panellerin İskele Belediyesi Halk Plajı ile Merit Cyprus Garden arasında bulunan çember önlerindeki yaya geçitlerinde montajının tamamlandığını ve panellerin aktifleştirilmesiyle yaya geçitlerinin daha belirgin hale getirildiğine dikkat çekti.

Özellikle araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde bu çalışmanın yapıldığını, ilerleyen günlerde artarak devam edeceğini belirten Sadıkoğlu, yine önümüzdeki günlerde ana yol üzerindeki yaya geçitlerini yerden de aydınlatacaklarını, çember içlerine de yine solar panel takacaklarını açıkladı.

Amaçlarının yollarda farkındalık yaratmak olduğunu da belirten Sadıkoğlu, araç sürücülerini de uyardı ve özellikle yayaların karşıdan karşıya daha güvenli bir şekilde geçebilmeleri için araç sürücülerinin hızlarını kontrol etmelerini ve yayalara daha saygılı olmaları gerektiğinin altını çizdi. 

Belediye açıklamasında, Polis Müdür Vekili Rüstem Tunçtaşlı'nın açıklamasına da  yer verilerek, İskele Belediye Başkanı Sadıkoğlu’na teşekkür ettiği ifade edildi.