Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla, Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı İrfan Nadir 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi’ndeki Down Cafe’yi ziyaret etti.

Vanilla Cake Store tarafından 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla  merkezdeki mutfak atölyesinde gerçekleştirilen etkinlikte özel gereksinimli gençlere eşlik eden Bakan Taçoy, gençlerle keyifli dakikalar geçirdi.

"Gönyeli’de bir gecede 15’ten fazla kişi ırkçı saldırılara maruz kaldı" "Gönyeli’de bir gecede 15’ten fazla kişi ırkçı saldırılara maruz kaldı"

Down sendromlu bireylerin artı bir farkla hayata kattıkları değerin  çok kıymetli olduğunu belirten ve down sendromunun  bir hastalık değil farklılık olduğuna vurgu yapan Taçoy, “Önyargılarımızla değil, farkındalığımızla bir arada yaşadığımız bir dünya diliyorum” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak amaçlarının engeli olan bireylerin, engelin türü, sebebi ve yansımaları her ne olursa olsun ayrımcılığa uğramadan toplumsal yaşamın her alanına tam ve etkin olarak katılmalarını sağlamak olduğunu belirten Taçoy, down sendromlu bireylerin önündeki engelleri kaldırmak için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Taçoy, “Neşeleri ve gülen yüzleriyle hepimize nice artılar katan down sendromlu kardeşlerimizin bu özel gününü kutluyor, sevgiyle kucaklıyorum” ifadelerini kullandı.

Merkezdeki atölyeleri de dolaşan Taçoy, kısıtlı imkanlara rağmen özveri ile çalışan İrfan Nadir 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi personeline teşekkür etti.