Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın Gündem Kıbrıs Web TV'de katıldığı programda yaptığı açıklamalar, Rum Basınında geniş yankı uyandırdı. 

Taçoy: İlaç eksikliği dünyada yaşanıyor Taçoy: İlaç eksikliği dünyada yaşanıyor

Rum gazeteleri haberi ön sayfalarından görürken, Rum televizyonları da bu açıklamaları haberlerinde birinci sıradan izleyicilerine aktardı. 

İşte Rum basınında öne çıkan başlıklar:
Sigmalive: Ersin Tatar: “Türkiye politikasını değiştirirse, istifa ederim. Böyle doğdum, böyle öleceğim”
Philenews: Tatar: “Eğer Türkiye politika değiştirirse, istifa ederim”... Ersin Tatar, Türkiye’nin 14 Mayıs’tan sonra Kıbrıs sorunundaki politikasını değiştirmesi halinde, istifa ederek ailesine ait televizyon kanalına geri döneceğini açıkladı.
Politisnews: Tatar: “Eğer Türkiye seçimlerden sonra Kıbrıs sorunundaki politikasını değiştirirse, istifa edeceğim. Böyle doğdum, böyle öleceğim. Bende ‘zig-zag’ olmaz” dedi.
Kathimerini: Tatar: “Türkiye Kıbrıs sorununda politika değiştirirse, istifa edeceğim”
Reporter: Tatar, Türkiye’nin Kıbrıs sorununda tutum değiştirme olasılığı olursa, istifa edeceği konusunda uyardı
Alfanews: Tatar, Ankara’nın Kıbrıs sorununda politika değiştirmesi halinde istifa edeceğini söyledi. Ersin Tatar, Ankara’nın Kıbrıs konusundaki politikasının 14 Mayıs seçimlerinden sonra değişmesi halinde  istifa etmekle tehdit etti.
Offsite: Tatar, “Türkiye’nin seçimlerden sonra politika değiştirmesi halinde istifa edeceğim” dedi ancak Türkiye’nin Kıbrıs sorunundaki politikasının bu saatten sonra değişeceğini düşünmediğini ifade etti.