GÜNDEM KIBRIS ÖZEL HABER 

Lefkoşa ve Güzelyurt'ta kaza: 2 Sürücü de alkollü çıktı Lefkoşa ve Güzelyurt'ta kaza: 2 Sürücü de alkollü çıktı


Güzelyurt Piyale Paşa Mahallesi Emine Seyf sitesi sakinleri, evlerine yerleşmelerinin on yıl ardından elektriğe kavuştu. Gündem Kıbrıs’a ulaşan vatandaşlar, on yıldır kendi imkânları ile solar çözümler üreterek elektrik elde ettiklerini, bazı hanelerde hiç elektrik olmadığını, sistem ve akü fiyatlarının sürekli artması nedeniyle çok ciddi sıkıntılar yaşadıklarını kaydetti.


Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu yöneticilerine seslerini duyuran site sakinleri, on yıllık uğraşların sonucunda 14 haneye elektrik bağlandığını ifade ederek, mutluluklarını dile getirdi. Bölge halkı çevre ve asfalt çalışmaları için de yetkililere çağrıda bulunarak, toz ve topraktan artık kurtulmak istediklerini ifade etti. 


Ferit Tatlıses isimli vatandaş şunları söyledi: 
“2007 yılında Piyale Paşa Mahallesi Emine Seyf sitesinden aldığımız evler 2008 yılında bitecekti. Bitmeyen veya yarı inşaat halinde kalan evlerimizi müteahhittin adadan ayrılması sonucunda belirtilen tarihten yıllar sonra kendi imkânlarımızla bitirip evlerimize 2014 yılından sonra girebildik.  10 yıldır yine kendi imkânlarımızla Solar sistemle yaşamaya mahkum edildik. Sistem ve Akü fiyatlarının sürekli artması ve kendi akülerimizin de kullanılamaz duruma gelmesinden dolayı son 2 yılda bazı evlerde hiç elektrik olmadan yaşam sürdürmek zorunda kaldık. Güzelyurt'un göbeğinde evlerimize yağmurdan dolayı poşet giyerek girmek zorunda kaldık çünkü her taraf çamur, yaz aylarında ise toz toprak. Neyse ki sesimizi duyan oldu ve bize yardım etmeye karar verdiler. KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Hüseyin Paşa, Kurum Genel Müdürü Dalman Aydın ve Güzelyurt Bölge Amiri Ejder Gülköse Beyin 1.5 yıl organize çabaları ve koordineli çalışmaları sonunda 30 Mayıs Perşembe günü sitede 14 eve elektrik bağlandı. Tozdan Çamurdan kurtulamadık ama Elektriğimiz var”